Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy zamawia okręty ratownicze

Marynarka wojenna, 08 października 2021

Austal USA poinformował o podpisaniu kontraktu z US Navy (marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych Ameryki) na budowę dwóch okrętów ratowniczych typu Navajo (oznaczonych również jako T-ATS). Będą to 6. i 7. jednostka tego typu.

Okręty typu Navajo zastąpią holowniki typu Powhatan i okręty ratownicze typu Safeguard / Ilustracja: US Navy

Umowa ma wartość 145 mln USD i zawiera opcję na zbudowanie maksymalnie 3 dodatkowych jednostek. W przypadku wykorzystania wszystkich opcji wartość porozumienia może wzrosnąć do 385 mln USD. Kontrakt będzie realizowany w formule stałej ceny, gdy producent bierze na siebie pełne ryzyko wahań rynkowych, na przykład wzrostu kosztów materiałów lub robocizny.

Chociaż będą to kolejne jednostki tego typu, to dopiero pierwsze budowane przez Austal USA. Pierwsze trzy okręty: Navajo (T-ATS-6), Cherokee Nation (T-ATS-7)  i Saginaw Ojibwe Anishinabek (T-ATS-8) są budowane przez Gulf Island Fabrication. Dwa kolejne: Lenni Lenape (T-ATS-9) i Muscogee Creek Nation (T-ATS-10) wyprodukuje Bollinger Shipyards.

Okręty otrzymają oznaczenia T-ATS-11 i T-ATS-12, ale ich nazwy nie zostały jeszcze ustalone. Nazwy wszystkich jednostek tego typu pochodzą albo od imion zasłużonych rdzennych Amerykanów, albo od nazw plemion indiańskich. Obie jednostki zostaną zbudowane w Mobile w Alabamie.

Konstrukcja okrętów typu Navajo bazuje na projektach cywilnych statków do obsługi platform wiertniczych i holowników. Będą one pełniły funkcję holowników, a także będą mogły prowadzić operacje ratunkowe, w tym ratowania załóg okrętów podwodnych, czy zwalczania skutków katastrof naturalnych i morskich.

Okręty będą miały 80 m długości, 18 m szerokości i 5,4 m zanurzenia. Uciąg na palu wynosi 160 t. Na pokładzie znajdzie się żuraw o udźwigu 40 t. Załoga będzie się składała z 23 oficerów i marynarzy, ale na okręcie będzie możliwość zakwaterowania 42 dodatkowych osób.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.