Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iron Dome na Guam

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 10 października 2021

US Army rozmieszcza na Guam na Pacyfiku jedną z dwóch posiadanych baterii obrony powietrznej z systemem Iron Dome. Obsługują ją żołnierze z 2nd Battalion, 43rd Air Defense Artillery Regiment, stacjonujący na stałe w Fort Bliss w Teksasie. Wspierają ich komponenty 38th Air Defense Artillery Brigade bazujące w Japonii. Operacja została nazwana Iron Island. 94th Army Air and Missile Defense Command (AAMDC) ogłosiło ją jako tymczasową i eksperymentalną.

Zdjęcie: US Army

Rozmieszczenie baterii Iron Dome na Guam jest częścią przenoszenia przez USA uwagi strategicznej, m.in. militarnej, na obszar Indo-Pacyfiku. Systemy mają wzmocnić ochronę bazy przed nowymi zagrożeniami, w tym pociskami samosterującymi i bezzałogowcami. Za główne źródło tych zagrożeń uważa się ChRL, która wyrosła na kluczowego globalnego przeciwnika USA.

Formalną podstawą operacji Iron Island jest wymóg zawarty w ustawie o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) na rok podatkowy 2021. Kongres polecił w niej wysłanie baterii Iron Dome na teatr operacyjny do końca tego roku. NDAA nie przewiduje przeprowadzenia testów ogniowych Iron Dome w czasie pobytu baterii US Army na Guam.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.