Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

STV dostawcą 155-mm amunicji

Przemysł zbrojeniowy, 11 października 2021

Czeska STV Group i Nexter Group podpisały porozumienie w sprawie dostaw i certyfikacji amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Wejdzie ona do uzbrojenia zakupionych przez Czechy armatohaubic Caesar 8x8.

W Czechach uruchomiona zostanie produkcja pocisków i modułowych ładunków miotających kal. 155 mm / Zdjęcie: Nexter

Francuskie przedsiębiorstwo będzie wspierać STV Group w certyfikacji amunicji artyleryjskiej, najprawdopodobniej dotyczy to klasycznej odłamkowo-burzącej i o wydłużonym zasięgu. Ich produkcja będzie odbywała się w STV Group, która zostanie głównym dostawcą na potrzeby Armády České republiky (AČR, czeskich sił zbrojnych).

Porozumienie dotyczy również możliwości pozyskania specjalistycznej amunicji artyleryjskiej, takiej jak oświetleniowa LU 215, dymna LU 217 i przeciwpancerna BONUS z samonaprowadzającą się subamunicją do niszczenia pojazdów opancerzonych.

Porozumienie jest jednym z elementów offsetu w programie wymiany czeskiej artylerii lufowej. 30 września podpisano umowę w wysokości 8,5 mld CZK z VAT (1,54 mld zł) na 52 armatohaubice Caesar, które zastąpią w AČR 40-letnie Dany. Czeski przemysł będzie odpowiadał za 40% wartości całego kontraktu, w tym dostawę podwozi, produkcję amunicji i zapewnienie wsparcia technicznego. Dostawy uzbrojenia zaplanowano na lata 2024-2026 (Czechy zamawiają Caesary, 2021-10-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.