Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sally Ride na ćwierćdolarówce

Ludzie, Astronautyka, 12 października 2021

Sally Ride, pierwsza amerykańska astronautka, znajdzie się na ćwierćdolarówce, która zostanie wyemitowana w ramach programu American Women Quarters. Moneta ma pojawić się w obiegu w 2022. Kolejne będą emitowane do 2025. Znajdą się na nich także nieżyjąca poetka i pisarka Maya Angelou, działaczka indiańska Wilma Mankiller, nauczycielka i sufrażystka Nina Otero-Warren oraz chińsko-amerykańska gwiazda filmowa Anna May Wong.

Projekt ćwierćdolarówki z pierwszą amerykańską astronautką Sally Ride

Ride poleciała w Kosmos na pokładzie promu kosmicznego Challenger w 1983. Lot powtórzyła w 1984. Miała odbyć trzecią misję wahadłowcem, ale po wybuchu Challengera w 1986 NASA zawiesiła program. Rok później Sally Ride przeszła na emeryturę. Kontynuowała jednak doradzanie agencji w ramach zespołu badającego katastrofę Challengera i zespołu badawczego, który przygotował raport o możliwości budowy stacji na Księżycu.

Doktor fizyki Sally Ride była też dyrektorem California Space Institute w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Napisała 6 książek popularnonaukowych dla dzieci. W 2001 założyła przedsiębiorstwo Sally Ride Science. Zmarła na raka trzustki 23 lipca 2012 w wieku 61 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.