Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CZ-2D wyniosła 11 satelitów

Astronautyka, Strategia i polityka, 14 października 2021

Dziś o 18:51 czasu lokalnego (10:51 UTC) z ośrodka kosmicznego Taiyuan wystartowała rakieta nośna CZ-2D Y53. Na jej pokładzie znajdowało się 11 satelitów. Wszystkie zostały umieszczone na zaplanowanych orbitach.

Rakieta nośna CZ-2D z 11 satelitami na pokładzie startuje z ośrodka kosmicznego Taiyuan, 14.10.2021, 10:51 UTC / Zdjęcie: CASC

Wśród wyniesionych przez CZ-2D satelitów znalazła się sonda słoneczna Xihe. Ma ona m.in. obserwować widmo słoneczne w paśmie H. Została zaprojektowana przez 8. Akademię Chińskiej Korporacji Nauki i Technologii Lotniczych (CASC). To pierwszy satelita o takim przeznaczeniu zbudowany w ChRL. Ostatecznie ma on znaleźć się na heliosynchronicznej orbicie o wysokości 517 km.

W pierwszym stopniu CZ-2D zastosowano stabilizatory kratowe. Takie rozwiązanie testowano już w innych chińskich rakietach nośnych / Zdjęcie: CASC

Pozostałe satelity wyniesione przez CZ-2D to 10 małych obiektów o różnym przeznaczeniu. To MD-1, Tianshu-1, QX-1, Golden Bauhinia N2, MOTS, Tianyuan-1, Head-2 E i Head-2 F. Mają m.in. obserwować zmiany w atmosferze dla prognozowania pogody. Część z nich ma przeznaczenie komercyjne, a niektóre zostały zaprojektowane przez studentów.

CZ-2D to dwustopniowa rakieta nośna na ciekły materiał pędny. Może przenosić ponad 10 satelitów, które mogą być umieszczane na różnych orbitach. W pierwszym stopniu rakiety zastosowano stabilizatory kratowe, co ma zwiększyć precyzję trajektorii jego powrotu na Ziemię.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.