Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Black Hawki z Mielca dla Rumunii

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 14 października 2021

Rumunia wybrała śmigłowce Black Hawk produkowane przez PZL w Mielcu dla państwowej służby ratowniczej (SMURD, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare). Zamówienie dotyczy 4 maszyn za 93,5 mln EUR z opcją na 8 kolejnych. Cały kontrakt ma być wart 272,84 mln EUR. Jego realizacja ma trwać 4 lata.

Wizja śmigłowca S-70M Black Hawk w barwach rumuńskiej SMURD / Ilustracja: Lockheed Martin

Śmigłowce zamówione przez Rumunię mają wykonywać zadania poszukiwawczo-ratownicze (SAR), przeciwpożarowe i ewakuacji medycznej. Przetarg został ogłoszony 7 maja 2020 przez Unitatea Speciala de Aviatie / SMURD. Wymagania dotyczyły 8 śmigłowców do operowania nad lądem i 4 do lotów nad morzem. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 17 września 2021.

Należące do amerykańskiego Lockheed Martina PZL w Mielcu rywalizowały o rumuński kontrakt z dwoma oferentami europejskimi. Airbus Helicopters zaoferował tylko 8 śmigłowców (3 morskie i 5 lądowych), zaś Leonardo zaproponował 12 za 299 mln EUR, czyli o prawie 10% więcej niż PZL w Mielcu. Na korzyść oferty mieleckiej przemawiała też propozycja współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami z Romaero na czele.

Kontrakt nie jest jeszcze ostateczny. Oprotestowało go bowiem Leonardo. Rumuńskie Narodowe Biuro Odwoławcze ma wydać decyzję na jego temat w ciągu najbliższych tygodni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.