Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ADEX 2021: K2 w konfiguracji dla Norwegii?

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 października 2021

W mediach społecznościowych pojawiły się fotografie czołgu K2-NO przygotowanego do targów ADEX 2021 w Seulu. Uwagę zwraca kamuflaż pojazdu w układzie i kolorystyce zbliżonej do stosowanego w Forsvaret (norweskich siłach zbrojnych).

K2-NO doposażono w zespół czterech anten i wyrzutnie ASOP Trophy. Niedostateczny poziom ochrony zapewniany przez pancerz zasadniczy burt wieży i kadłuba jest częściowo niwelowany przez pakiety ERA / Zdjęcie: Domena publiczna

Zastosowane malowanie jest podobne do znanego z norweskich armatohaubic K9 Vidar. Ponadto na czołgu zamontowano elementy systemu aktywnej ochrony pojazdu (ASOP) Trophy i BMS produkcji Kongsberga. Dostosowano go również do użycia amunicji programowalnej od Nammo, zsmu Protector i rozpoznawczych nano-bsl. Na burtach znalazły się pakiety wybuchowego pancerza reaktywnego. Masa tak skonfigurowanego czołgu to 61,5 t. Prezentacja przygotowana na targi ADEX jest elementem promocji pojazdu w postępowaniu na nowy czołg podstawowy dla Norwegii.

Forsvaret zamierzają wymienić flotę 52 używanych od 2003 czołgów podstawowych Leopard 2A4NO. Wcześniej zarzucono plany ich modernizacji. W zamian prowadzone jest postępowanie w ramach Projektu 9360 na pozyskanie nowej konstrukcji. Nie sprecyzowano jednak liczby czołgów, które mają zostać zakupione. W rywalizacji na nowy norweski czołg bierze udział KMW z najnowszym Leopardem 2A7V i Hyundai Rotem z czołgiem K2-NO.

Pojazdy trafią najprawdopodobniej do Panserbataljonen (batalionu pancernego), wchodzącego w skład brygady Nord. Szacowany koszt programu to 10-15 mld NOK (4,67-7 mld zł). Dostawy pierwszych czołgów mają się rozpocząć w 2025 i potrwają co najmniej 3 lata (Norwegia poszukuje nowych czołgów, 2020-11-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.