Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek projektu Starlab

Astronautyka, 22 października 2021

Nanoracks Voyager Space i Lockheed Martin utworzyły zespół, który opracuje pierwszą w historii swobodnie latającą, komercyjną stację kosmiczną – Starlab. Będzie ona platformą komercyjną, stale obsadzoną załogą, przeznaczoną do prowadzenia kluczowych badań, wspierania działalności przemysłowej oraz zapewniania ciągłej obecności i przywództwa USA na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Oczekuje się, że Starlab osiągnie początkową zdolność operacyjną do 2027 / Ilustracja: Lockheed Martin

Aby sprostać potrzebom rządu USA, międzynarodowym agencjo kosmicznym i komercyjnym potrzebom do życia w kosmosie, w/w konsorcjanci zaprojektują Starlab, aby umożliwić dalszy rozwój gospodarki kosmicznej i zaspokoić popyt na usługi kosmiczne, takie jak badania materiałów, rozwój roślin i pracę astronautów.

Od samego początku Nanoracks dążyła do posiadania i obsługi prywatnej stacji kosmicznej, aby w pełni uwolnić popyt rynkowy. Nasz zespół spędził ostatnią dekadę, zgłębiając tematykę stacji kosmicznych, rozumiejąc potrzeby klientów, śledząc rozwój rynku i inwestując w prywatny sprzęt na MSK, taki jak Bishop Airlock. Nanoracks i cały nasz zespół są podekscytowani współpracą z NASA i naszymi przyjaciółmi na całym świecie, rozpoczynając kolejny etap naszej działalności razem z projektem Starlab – powiedział Jeffrey Manber, dyrektor generalny i współzałożyciel Nanoracks.

NASA ogłosiła niedawno projekt Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD), mający na celu wsparcie rozwoju prywatnych stacji kosmicznych. CLD będzie stymulować wieloaspektową gospodarkę LEO i zapewni możliwości prowadzenia badań z zakresu nauk ścisłych w ramach LEO, zanim wycofana z użytkowania zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji MSK. Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierować strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i użytkowaniu pojazdów kosmicznych, będzie pełnić funkcję wykonawcy i integratora technicznego.

Na podstawowe elementy stacji kosmicznej Starlab składają się: zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin duża nadmuchiwana przestrzeń siedliskowa (habitat), w której będzie przebywać załoga, metalowy węzeł dokujący, element zasilający i napędowy, duże ramię robota do obsługi ładunków i rozładunków oraz najnowocześniejsze laboratorium do przeprowadzania różnorodnych operacji badawczych, naukowych i produkcyjnych. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć do czterech astronautów do prowadzenia kluczowych badań.

Ogromne doświadczenie Lockheed Martin w produkcji złożonych pojazdów i systemów kosmicznych, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i ekspertyzą finansową Voyagera, pozwolą naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie napędzać naszą wizję przyszłości. Zainwestowaliśmy znaczne środki w technologię siedliskową, która pozwala nam zaproponować efektywny kosztowo i nastawiony na realizację misji projekt dla Starlab – dodała Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin.

Model biznesowy Starlab został zaplanowany tak, aby umożliwić klientom na całym świecie dostęp do realizacji badań w ramach nauk ścisłych, badań i produkcji oraz wnieść wartość dodaną do długotrwałych suwerennych misji kosmicznych. Starlab będzie również obsługiwać turystykę oraz inną działalność handlową i biznesową, prowadzoną w kosmosie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.