Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy zamawia Tomahawki Block Va

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 05 listopada 2021

Raytheon Missiles & Defense podpisał z US Navy (marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych Ameryki) wart 20 mln USD kontrakt na uruchomienie produkcji małoseryjnej pocisków manewrujących Tomahawk Block Va. Najnowsza wersja Tomahawka wyróżnia się wielozakresową głowicą, zdolną do naprowadzania pocisku na ruchome cele morskie oraz usprawnieniami w systemach nawigacji i przesyłu danych.

Wystrzelenie pocisku Tomahawk Block V z niszczyciela rakietowego USS Chafee / Zdjęcie: US Navy

Tomahawk Block Va to dalsze rozwinięcie wersji Block V, która znajduje się już w uzbrojeniu. Jej testy operacyjne zainicjowało wystrzelenie pocisku z pokładu niszczyciela rakietowego USS Chafee (DDG 90), typu Arleigh Burke, w grudniu 2020. Seria Block V to zmodernizowany Tomahawk Block IV (znany również jako Tactical Tomahawk) z ulepszonym systemem nawigacyjnym.

W wersji Block Va dodano możliwość atakowania ruchomych celów morskich. Tomahawk Block V ma zasięg ponad 1000 Mm. Pocisk jest naprowadzany przez kombinowany układ łączący nawigację bezwładnościową z nawigacją satelitarną oraz pozyskiwaniem danych o położeniu celu z innych sensorów okrętowych lub lotniczych przez łącze informacyjne. W końcowej fazie ataku wykorzystywana jest głowica termowizyjna wspomagana pasywnym układem naprowadzania wykrywającym emisje elektromagnetyczne okrętu-celu.

W opracowywanej wersji Block Vb dojdzie zdolność atakowania celów lądowych. Głowica bojowa wersji Block Vb będzie się składała się z ładunku kumulacyjnego i umieszczonego za nim ładunku penetrującego i będzie mieć trzy tryby detonacji: zbliżeniowy, uderzeniowy i uderzeniowy ze zwłoką. Wszystkie Tomahawki Block V powstaną poprzez modernizację wersji Block IV (Tomahawk Block V dla US Navy, 2021-03-28, Ceny pocisków rakietowych US Navy, 2020-12-12, Lądowe Tomahawki dla USMC, 2020-03-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.