W czasie posiedzenia komisji obrony Izby Gmin kończący kadencję pierwszy lord morski admirał Antony Radakin poinformował zgromadzonych, że program pozyskania przejściowego pocisku woda–woda dla okrętów Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej) został wstrzymany. Oznacza to, że po wycofaniu pocisków Harpoon Block 1C w 2023 brytyjskie okręty wojenne będą pozbawione uzbrojenia przeciwokrętowego dalekiego zasięgu do czasu wejścia do służby w latach 2030. pocisku FCASW.
Adm. Radakin uzasadnił, że zakup 5 zestawów rakietowych dla wyposażenia jedynie 3 fregat typu 23 (wcześniej mówiło się o 5 okrętach) za 250 mln GBP jest trudny do uzasadnienia, tym bardziej, że przejściowe pociski mogłyby być zainstalowane dopiero w 2027. Podanie takiej daty jest zaskakujące, ponieważ w momencie rozpoczęcia procedury wyboru pocisków przejściowych informowano, że dostawy wyposażenia powinny być zrealizowane do grudnia 2022, a pierwsze pociski mają być dostępne rok później.
Zgodnie z wymaganiami pociski powinny mieć możliwość atakowania celów poza horyzontem, a także celów lądowych przy wykorzystaniu systemu nawigacyjnego umożliwiającego lot z uwzględnieniem ukształtowania terenu. Według raportu przedstawionego brytyjskiemu parlamentowi przejściowymi pociskami miały być LRASM, NSM lub RBS 15 (Norwegia kupuje kolejne NSM, 2021-11-02, Nowe zamówienie na LRASM, 2019-01-16).
Zamiast kupować pociski przejściowe Royal Navy woli skupić się na opracowywanym wspólnie z Francją pocisku FCASW, który jednak w tej chwili pozostaje jedynie w sferze koncepcji i nie wiadomo czy zostanie opracowany w zakładanym terminie i będzie miał zakładane osiągi. Royal Navy chce pocisku mogącego atakować cele nawodne i lądowe i osiągającego prędkość hipersoniczną (Francusko-brytyjski pocisk nowej generacji , 2017-03-29).
Sytuację brytyjskiej marynarki pogarsza fakt, że integracja pocisków powietrze–powierzchnia SPEAR-3 z samolotami wielozadaniowymi F-35B Lightning jest opóźniona o 4 lata i nie zostanie zakończona przed 2028. Tym samym za 2 lata Royal Navy pozostanie bez uzbrojenia przeciwokrętowego dalekiego zasięgu. Pierwotnie Harpoony miały być wycofane w 2018, ale wobec krytyki tego ruchu, który skutkowałby pozbawieniem brytyjskiej marynarki zdolności zwalczania okrętów poza horyzontem, zrewidowano tę decyzję i wydłużono ich służbę do 2023.