Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CERES na orbicie

Astronautyka, Wojska kosmiczne, Walka elektroniczna, 18 listopada 2021

Satelity systemu rozpoznawczego CERES (Capacité de Renseignement Electromagnétique Spatiale / Space-based Signal Intelligence Capability) zaprojektowane i zbudowane przez Airbus Defence and Space i Thales dla francuskiej DGA (Dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia) zostały 16 listopada 2021 przy użyciu rakiety Vega wyniesione na orbitę z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Segment kosmiczny CERES stanowią 3 identyczne satelity z wyposażeniem SIGINT / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Jesteśmy gotowi do uruchomienia dla Francji systemu rozpoznania kosmicznego nowej generacji: CERES. Powierzenie Airbusowi budowy i pełnej odpowiedzialności za system stanowi wyraźne potwierdzenie naszej wiedzy fachowej i jakości naszej technologii zdobytej w szczególności podczas opracowania demonstratorów ESSAIM i ELISA. Trzy statki kosmiczne CERES zapewnią Francji pierwszy system satelitarny SIGINT, potwierdzając w ten sposób naszą umiejętność działania w charakterze głównego wykonawcy francuskich systemów rozpoznawczych w przestrzeni kosmicznej – powiedział Jean Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w Airbusie.

CERES jest przeznaczony do wykrywania i geolokalizacji sygnałów elektromagnetycznych emitowanych przez systemy łączności radiowej i stacje radiolokacyjne z obszarów, do których sensory naziemne nie mogą dotrzeć. Ulokowany na niskiej orbicie CERES jest wolny od ograniczeń związanych z pokonywaniem przestrzeni powietrznej obcych państw i może działać w każdych warunkach pogodowych. System będzie dostarczał informacji wspierających operacje francuskich sił zbrojnych, polepszając w ten sposób ich świadomość sytuacyjną.

CERES uzupełni francuskie zdolności strategicznego i taktycznego rozpoznania wojskowego jako pierwszy satelitarny system SIGINT. DGA zaufała Thalesowi, który będzie odpowiedzialny za wykonanie misji CERES. Wykonując to zadanie polegać będziemy na naszym ponad 20-letnim doświadczeniu w kosmicznych systemach SIGINT, zwłaszcza wyniesionego z prac przy demonstratorach ESSAIM i ELISA oraz naszym unikalnym know-how w zakresie ładunków satelitarnych i użytkowników naziemnych oraz szerokiej wiedzy w zakresie SIGINT i walki elektronicznej we wszystkich środowiskach – dodał Philippe Duhamel, wiceprezes wykonawczy ds. systemów misji obronnych w Thales.

System CERES obejmuje segment kosmiczny (3 identyczne satelity z wyposażeniem SIGINT) oraz segmenty użytkownika i kontroli naziemnej. Airbus Defence and Space odpowiada za integrację systemu i segment kosmiczny, natomiast Thales za całość wyposażenia operacyjnego (rozpoznawczego), w tym jego wydajność, począwszy od wyposażenia pokładowego satelitów skończywszy na segmencie naziemnym użytkownika. Ponadto Thales Alenia Space dostarczyło Airbusowi platformy satelitarne. Francuska agencja kosmiczna CNES, jako partner wspierający DGA, zamówiła usługę wyniesienia satelitów w kosmos i segment kontroli naziemnej.

CERES czerpie z doświadczeń Airbusa i Thalesa zdobytych przy demonstratorach mikrosatelitarnych ESSAIM (rozpoznanie łączności, COMINT) i ELISA (rozpoznanie elektroniczne, ELINT), prace nad którymi uruchomiono odpowiednio w 2004 i 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.