Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2 korwety i OP za darmo dla Izraela

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 24 października 2009

Izrael chce zamówić w Niemczech 2 korwety i okręt podwodny. Dostawę miałby sfinansować rząd niemiecki.

Transakcja miałaby wesprzeć izraelską obronność i niemiecki przemysł zbrojeniowy. O rozmowach na ten temat donosi we wczorajszym wydaniu Hannoversche Allgemeine Zeitung. W Niemczech już pojawiły się głosy krytykujące wspieranie polityki Tel Awiwu i kwestionujące militarny sens planowanego kontraktu.

Izrael jest zainteresowany korwetami rodziny MEKO A-100, zbudowanymi z wykorzystaniem technik stealth, z których każda może kosztować - zależnie od wyposażenia - 200-250 mln Euro. Izraelczycy chcieliby je wyposażyć w amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej (Aegis z antyrakietami SM-3), co wpisuje się w nową koncepcję USA (Nie będziemy tarczą?). Tel Awiw chciałby też kupić kolejny okręt podwodny Dolphin.

W sprawie realizacji takiego programu do rządu niemieckiego kilka dni temu zwrócili się przedstawiciele izraelskiej marynarki wojennej i hamburskiej stoczni Blohm+Voss (sprzedanej właśnie inwestorom z Abu Zabi - grupa MAR kupiła od Thyssen Krupp Marine Systems 80% jej akcji). Uzyskali oni już wsparcie wielu polityków z północnych Niemiec. Ich zdaniem program pozwoliłby na zredukowanie zwolnień w przemyśle stoczniowym.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie oznaczać kolejny krok we wspieraniu Izraela przez Niemcy. W 2005 Tel Awiw kupił 2 okręty podwodne z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego Dolphin, które są obecnie budowane przez stocznię Howaldtswerken Deutsche Werft w Kilonii, a mają być dostarczone w 2012 (wcześniej, w latach 1999-2000, Izrael otrzymał - przy wsparciu rządów USA i Niemiec - warte 1,1 mld marek 3 niemieckie OP w starszej kompletacji i prawdopodobnie uzbroił je w rakiety z głowicami jądrowymi). Jedną trzecią ich wartości - ok. 330 mln Euro - opłaca rząd niemiecki. Być może tym razem także dojdzie do częściowego wsparcia zakupu.

Wcześniej Izrael był zainteresowany zakupem nowych amerykańskich okrętów LCS (Littoral Combat Ship). Zrezygnował jednak z udziału w tym programie ze względu na jego wysokie i stale rosnące koszty (Izrael rezygnuje z LCS). Jeden okręt projektowany przez Lockheed Martina miał kosztować ponad 600 mln USD. Tel Awiw nie przyjął też alternatywnej oferty Northrop Grummana, zbudowania zmodernizowanej korwety Sa'ar 5 za ok. 450 mln USD. Już wówczas przewidywano, że Izraelczycy zainteresują się konstrukcjami niemieckimi. Rozmowy dotyczyły nawet budowy korwet rodziny MEKO w jednej z izraelskich stoczni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.