Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

14 nowych projektów PESCO

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Wojska kosmiczne, Marynarka wojenna, 19 listopada 2021

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o aktualizacji listy projektów realizowanych w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej (Permanent Structured Cooperation, PESCO). Do 46 projektów realizowanych od grudnia 2017 zostanie dodane 14 kolejnych.

W PESCO uczestniczy 25 państw / Ilustracja: EDA 

Nowe projekty dotyczą przede wszystkim rozwoju technologii lotniczych i kosmicznych. Przyjęto również dwa zalecenia, w których określono szczegółowe cele drugiego etapu wstępnego PESCO na lata 2021-2025 i postępy członków w wypełnianiu przyjętych zobowiązań.

Do najważniejszych nowo dodanych projektów należy m.in. projekt Strategiczny transport lotniczy ładunków pozanormatywnych, który pozwoli wypełnić lukę w zakresie transportu ciężkich i pozanormatywnych ładunków przy zastosowaniu podejścia stopniowego. Drugim istotnym projektem jest Półautonomiczny pojazd nawodny średniej wielkości, w ramach którego opracowany zostanie pojazd z wieloma modułami misji oferujący dużą elastyczność operacyjną i ochronę załogi (MMP w PESCO, 2020-07-03).

Kolejny ważny projekt to Mały zdalnie kierowany bezzałogowy system powietrzny następnej generacji, w którym opracowane mają zostać taktyczne bsl nowej generacji, które będą mogły być używane w środowisku morskim i powietrznym do celów cywilnych i obronnych. Ich głównym odbiorcą mają być organy ścigania i agencje ds. katastrof i sytuacji wyjątkowych. Innym ważnym projektem jest Ochrona aktywów kosmicznych. Jego realizacja ma skutkować zwiększeniem skuteczności operacyjnej UE w przestrzeni kosmicznej. Pozwoli skuteczniej korzystać z obecnych i przyszłych zasobów kosmicznych poprzez funkcje z zakresu dostępu do przestrzeni kosmicznej, obrony pasywnej i zwiększania skuteczności operacyjnej poprzez szkolenia.

Wśród pozostałych dodanych projektów można wymienić: Podstawowe elementy europejskiej eskorty dla obszaru morskiego, Przyszły taktyczny lotniczy transport towarowy średniej wielkości, Wiropłatową stację dokującą dla bsl, Skalowalną broń strzelecką, Siły powietrzne dla systemów powietrznych, Ośrodek symulacji i testowania czołgów podstawowych, Unijne partnerstwo wojskowe, Wspólne centrum obrazowania rządowego, Automatyczne modelowanie, identyfikowanie i ocenę strat w terenie zurbanizowanym oraz Federacje cyberpoligonowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.