Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tradycyjna certyfikacja Joby eVTOL

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 20 listopada 2021

Amerykański projektant samolotów elektrycznych Joby Aviation (Joby Aviation na NYSE, 2021-08-14) poinformował, że jego elektryczny wielowirnikowiec eVTOL będzie certyfikowany przez FAA, jak tradycyjne samoloty. Ma to przyspieszyć procedury homologacyjne. – Certyfikacja pojazdu w kategorii specjalnej oznaczałaby, że trzeba by wszystko zaczynać od zera na całym świecie – ocenił założyciel przedsiębiorstwa, Joe Ben Bevirt.

- Nasz samolot został zaprojektowany do latania w obecnym systemie, z możliwością adaptacji i ewolucji w przyszły system. Z perspektywy rozmiaru, skali i masy odpowiada przepisom Part 23 – poinformował Bevirt. – Może startować i lądować z pasów startowych, jak konwencjonalny samolot, a jego układ sterowania jest typowy z punktu widzenia pilota.

Demonstrator technologii Joby eVTOL / Zdjęcie: Joby Aviation

Chociaż maszyna w wersji ostatecznej ma latać autonomicznie, certyfikowana jest jako pilotowana. Joby organizuje własną akademię lotniczą do szkolenia pilotów. Złożyła już aplikację Part 135 Air Taxi do FAA.

Wielowirnikowce eVTOL Joby Aviation mają być masowo wykorzystywane jako ciche latające taksówki, przewożące do 4 pasażerów. W znacznej mierze mają zastąpić mniej wygodny i ekologiczny transport naziemny. Przedstawiciele Joby Aviation twierdzą, że osiągnęli porozumienie z FAA w sprawie ścieżki certyfikacji. Obecnie trwają dyskusje o tym, jak przyspieszyć program testów, by samolot mógł wejść do komercyjnej eksploatacji w 2024. Niedawno samolot wykonał 77-minutowy, 154-milowy lot pod kontrolą FAA.

Samolot eVTOL Joby jest wyposażony w 6 przechylanych śmigłowirników napędowych, które można ustawić pionowo do startu, a następnie obrócić do przodu do lotu poziomego. Dwa dodatkowe wirniki umieszczono na końcach motylkowego usterzenia. Samolot ma skrzydła o dużym wydłużeniu. Jego napęd jest zasilany z akumulatorów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.