Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tornado-G dla wojsk powietrznodesantowych

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 23 listopada 2021

Rosyjska spółka NPO Spław wchodząca w skład holdingu Tiechnodynamika poinformowała, że przystąpiła do prac nad nową wersją samobieżnego artyleryjskiego zestawu rakietowego Tornado-G. Będzie ona zdolna do przerzutu w ładowniach samolotów transportowych, ale co ważniejsze dla wojsk powietrznodesantowych, będzie zrzucana ze spadochronem. Umożliwi to użycie tego typu uzbrojenia podczas konfliktów zbrojnych w różnorodnym terenie.

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Tornado-G / Zdjęcie: Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Nowa wersja Tornado-G zostanie osadzona na zmienionym podwoziu. Według informacji przekazanych przez spółkę środki na pokrycie kosztów prac rozwojowych mają pochodzić z zasobów własnych. Następnie ministerstwo obrony FR podejmie decyzję, czy będzie zainteresowane tym typem uzbrojenia.

Wyrzutnia Tornado-G jest cyfrową modernizacją zestawów BM-21 Grad i może strzelać pociskami 9M538, 9M539 i 9M541. Wysoki stopień automatyzacji pozwolił na zredukowanie obsługi wyrzutni z 3 do 2 żołnierzy. Wyposażona została w system kierowania ogniem, współpracujący z wozem dowodzenia Kapustnik-BM. Od zajęcia pozycji ogniowej do otwarcia ognia upływa jedynie 6 min. Maksymalna donośność Tornada-G to ok. 40 km (Rosjanie odebrali wozy kierowania artylerią, 2021-10-27, Koniec dostaw zmodernizowanych Gradów, 2019-11-22).

To już druga w odstępie kilku dni informacja odnośnie do wyrzutni rakiet z rodziny Tornado. Poprzednia dotyczyła opracowania kierowanych pocisków rakietowych kompatybilnych z wieloprowadnicowymi wyrzutniami 9K51M Tornado-G, przestarzałymi BM-21 Grad i okrętowymi wyrzutniami A-215 Grad-M.

Jeszcze wcześniej dyrektor generalny spółki Spław, Aleksandr Smirnow poinformował, że zakończono badania i testy nowych kierowanych pocisków rakietowych kal. 300 mm dla Tornado-S, rozpoczynając produkcję seryjną. Zapowiedział również przeprowadzenie prób nowych pocisków przenoszących rozpoznawcze bezzałogowce, choć nie podał szczegółów tych planów.

Tornado-S ma mieć donośność nawet 200 km dzięki zastosowaniu nawigacji satelitarnej GLONASS. Strzela zarówno pojedynczym pociskiem, jak i salwą, która może niszczyć różne, oddalone od siebie, cele. Tornado-S może używać również amunicji inteligentnej i programowalnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.