Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy łodzi patrolowych w Gibraltarze

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 23 listopada 2021

Royal Navy (marynarka wojenna Wielkiej Brytanii) zakomunikowała o dotarciu do Gibraltaru pierwszej łodzi patrolowej HMS Cutlass (P295), która przed wejściem do służby zostanie poddana testom. Wkrótce dołączy do niej bliźniacza jednostka – HMS Dagger (P296). Łodzie są głównym elementem modernizacji stacjonującej na Gibraltarze eskadry Royal Navy. Koszt ich zakupu wyniósł 10 mln GBP (56 mln zł).

Nowe jednostki będą służyć do ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa wód terytorialnych Gibraltaru, jak też do zaznaczenia brytyjskiej obecności na tym akwenie/ Zdjęcie: Royal Navy

Według planów, obie jednostki po przejściu testów i przeszkoleniu załogi zostaną przekazane użytkownikowi wiosną 2022. Będą bezpośrednimi następcami starszych łodzi patrolowych – HMS Sabre (P285) i HMS Scimitar (P284) – które były używane przez blisko dwie dekady. Co istotne, obie jednostki latem ub. r. powróciły na Wyspy Brytyjskie, zaś w Gibraltarze zastąpiły je HMS Dasher (P280) i HMS Pursuer (P273).

Nowe jednostki dołączą do stacjonujących tam łodzi półsztywnych. Będą służyć do ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa wód terytorialnych Gibraltaru, jak też do zaznaczenia brytyjskiej obecności na tym akwenie (Nowe łodzie brytyjskiej policji wojskowej, 2021-06-17).

Łodzie patrolowe zostały zbudowane przez stocznię Marine Specialised Technology w Merseyside. Mają długość 19 m i mogą rozwijać prędkość 40 w. Ich uzbrojenie stanowią 3 km. Mają też sensory optoelektroniczne do wykrywania i identyfikacji potencjalnych zagrożeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.