Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wolniejsze tempo modernizacji M-84

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 listopada 2021

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić w czasie wizytacji ćwiczeń flotylli rzecznej Mačvanski partizanski odred i wystawy uzbrojenia w jednostce wojskowej w Šabac poinformował o problemach modernizacji czołgów podstawowych M-84 i M-84A. Powodem są braki personelu.

Zmodernizowany M-84 AS1 w docelowej konfiguracji miał swoją premierę w czerwcu ub. r. / Zdjęcia: MO Serbii

Według słów prezydenta Vučicia czołgi mają być modernizowane w tempie 12-13 rocznie. Jest to podyktowane brakami wysoko wykwalifikowanych specjalistów w odpowiedzialnych za modernizację zakładach Tehnički Remontni Zavod (TRZ) w Čačak. Dodał, że problemem są także braki wśród czołgistów, co oznacza, że brakuje ludzi do obsługi stosunkowo licznych czołgów Vojska Srbije (sił zbrojnych Serbii).

Serbia dysponuje 212 czołgami rodziny M-84, wywodzącymi się z T-72. Ich modernizacja została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego czołgi zostaną doprowadzone do standardu M-84 AS1, zawierającego 9 nowych podsystemów. Drugi etap wprowadzi kolejnych 12 zmodernizowanych lub nowych podsystemów w ramach wersji M-84 AS2. Jest to kompleksowa modernizacja, która zwiększy siłę ognia, świadomość sytuacyjną załóg, mobilność i ochronę balistyczną unowocześnionych czołgów (Serbowie testują M84 AS1, 2020-10-04).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.