Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy dzierżawią Herony

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 października 2009

Rheinmetall Defence i niemiecka agencja zamówień wojskowych BWB, zawarły porozumienie o dzierżawieniu przez rok systemu bsl Heron, dla niemieckiego kontyngentu w Afganistanie. Umowa zakłada możliwość przedłużenia okresu leasingu o 2 lata.

Bsl Heron w konfiguracji, z systemem łączności satelitarnej, być może stworzonej na zamówienie RFN. Szczegóły umowy otoczone są jednak na razie tajemnicą. BWB, Rheinmetall ani IAI nie ujawniły detali, dotyczących wyposażenia samolotów, ani nawet liczby leasingowanych maszyn. Można jedynie spekulować, że chodzi o 2-4 maszyny / Zdjęcie: IAI

System pozyskano w ramach programu SAATEG (System zur Abbildenden Aufklärung in der Tiefe des Einsatzgebietes). Na podobny krok, leasingowanie Heronów dla oddziałów w Afganistanie, zdecydowały się wcześniej Kanada i Australia. Ten pierwszy kraj dzierżawi 3, a drugi zamierza wykorzystywać 2 samoloty.

System z RFN rozpocznie działania operacyjne w połowie marca przyszłego roku. Będzie obsługiwany przez niemieckich żołnierzy, a za serwisowanie będzie bezpośrednio odpowiedzialna grupa specjalistów Rheinmetalla, wysłana w tym celu do Afganistanu.

Niemiecki koncern jest głównym wykonawcą kontraktu. Poddostawcą jest izraelski IAI, producent Heronów, zakupionych przez siły zbrojne 5 państw i brazylijską policję.

Samolot o rozpiętości skrzydeł 16,6 m, w wersji dla RFN, wyposażony jest w dzienno-nocną głowicę optoelektroniczną oraz radar z aperturą syntetyczną, pozwalający na rozpoznanie powierzchni bez względu na warunki atmosferyczne. Maksymalna masa startowa wynosi 1200 kg. Może prowadzić misje rozpoznawcze, trwające ponad 24 h, na wysokościach do 10 tys. m.

Niemcy od kilku miesięcy wykorzystują w Afganistanie własne, taktyczne bsl KZO (zobacz również: Polsko-niemiecki KZO?), produkowane i serwisowane przez Rheinmetall Defence.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.