Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja przejmuje szpicę NATO

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 03 stycznia 2022

Wraz z początkiem bieżącego roku Francja przejęła dowództwo nad tzw. szpicą NATO – Very High Joint Readiness Task Force (VJTF). W 2022 VJTF będzie się składać z wielonarodowych sił z wiodącą rolą francusko-niemieckiej brygady, która liczy 3500 żołnierzy. W jej skład wchodzą trzy bataliony piechoty zmechanizowane, w tym dwa z Niemiec i jeden z Francji. Paryż ponadto delegował batalion rozpoznawczy eksploatujący bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC, zaś Berlin dywizjon artylerii z Panzerhaubitze 2000 i MLRS. Obie nacje korzystają ze wspólnych jednostek dowodzenia i wsparcia. Brygada dowodzona jest przez francuski Korpus Szybkiego Reagowania z kwaterą główną w Lille. Rolę pomocniczą odgrywają również żołnierze hiszpańscy, portugalscy i polscy. Warszawa delegowała pododdział utworzony na bazie 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.

Bojowy wóz rozpoznawczy AMX-10RC należący do 1er Régiment de Spahis (1. Pułku Spahisów) / Zdjęcie: davric, domena publiczna

Dziękuję Francji za przewodzenie siłom szybkiego reagowania NATO w 2022. VJTF wnosi istotny wkład w naszą zbiorową obronę, a przywództwo Francji jest silnym przejawem zaangażowania i zdolności. W czasach bezprecedensowych wyzwań dla bezpieczeństwa nie może być żadnych nieporozumień co do determinacji NATO: jesteśmy razem, aby bronić i chronić wszystkich sojuszników – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Dowództwo VJTF utrzymuje żołnierzy w stanie wysokiej gotowości i gotowych do rozmieszczenia w ciągu kilku dni. Przewodnictwo zmienia się corocznie wśród członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Francja przejmuje obowiązki od Turcji, która dowodziła siłami w 2021. Niemcy pokierują szpicą NATO w 2023. Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum w Holandii sprawuje dowództwo nad całymi Siłami Odpowiedzi NATO.

Tzw. szpicę NATO utworzono w 2014 w odpowiedzi na kryzysy na Bliskim Wschodzie i agresję Rosji na Ukrainę. Jej zadaniem jest utrzymywanie stałej gotowości, aby w ciągu kilku dni ruszyć i udzielić pomocy dowolnemu sojusznikowi. VJTF jest elementem najwyższej gotowości 40-tysięcznych Sił Odpowiedzi NATO. Do końca grudnia składała się z około 6400 żołnierzy, zaś główną rolę odgrywała turecka 66. Brygada Zmechanizowana. W 2020 Polska pełniła funkcję państwa ramowego tzw. szpicy, zaś trzonem była 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Komponent lądowy Siła Odpowiedzi NATO – utworzonych na mocy decyzji szefów państw i rządów podczas szczytu NATO w Pradze w 2002 – tworzą 3 wielonarodowe brygady, które zmieniają się w pełnieniu dyżuru i mają różne stopnie gotowości. Pierwsza – w fazie stand-by powinna być gotowa do rozmieszczenia na terytorium któregokolwiek z sojuszników w maksymalnym terminie 7 dni (pierwszym elementom powinno zająć to 2 dni). Drugi stopień to VJTF, a trzeci – stand-down, w którym oddziały obowiązuje gotowość 30-dniową (Pierwsze strzelanie DM11 z operacyjnego Leo 2A7V, 2021-12-15, Przygotowanie SpZ Puma do VJTF, 2021-03-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.