Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przedostatnie pożegnanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 listopada 2009

Przed przylotem do Polski transportowy C-130E został uroczyście pożegnany w Ramstein, jako ostatni samolot tego typu w USAFE. Amerykanie nie używają już tak starych samolotów.

Salut z działek wodnych 835th Civil Engineer Squadron przed ostatnim startem z Ramstein. Po 11 miesiącach spędzonych w Polsce C-130E nr 72-1299 trafi na złom / Zdjęcie: US Air Force - Airman 1st Class Caleb Pierce

Wypożyczony Polsce C-130E nr 72-1299/RS (w Polsce otrzyma numer 1506, Zastępczy Hercules) służył w USAF od 1973. Jego pierwszą bazą była Clark AB na Filipinach. W latach 1970. przewoził m.in. uwalnianych przez Wietnamczyków jeńców wojennych. Później bazował w Yokota AB w Japonii. Uczestniczył też w operacjach Desert Shield, Iraqi Freedom i Enduring Freedom.

W Ramstein bazował od 2007, latając w barwach 37th Airlift Squadron. Przed odlotem do Polski C-130E nr 72-1299 przeszedł przegląd realizowany 4 dni przez 15 mechaników z 86th AMU. Znaleźli oni i wyeliminowali 105 różnego rodzaju problemów technicznych. Przegląd przeprowadzono mimo, że ostatni rutynowy przegląd po 220 godzinach lotu był ważny jeszcze do grudnia.

Załoga samolotu C-130E wypożyczonego Polsce przed ostatnim lotem z Ramstein. To ostatnia taka załoga w tej bazie. Nowe przydziały służbowe jej członkowie mają otrzymać w ciągu 2 miesięcy. Już dziś wiadomo, że sierż. Mitchell trafi do Hurlburt Field, gdzie będzie latać AC-130 Gunship / Zdjęcie: US Air Force - Airman 1st Class Caleb Pierce

Wycofywane najstarsze Herculesy są zastępowane przez nieco większe i bardzo nowoczesne C-130J Super Hercules, których w Ramstein znajdzie się 14. Ich wprowadzenie oznacza m.in. zmniejszenie liczebności załóg (nie ma w nich mechanika pokładowego i nawigatora) i obsługi naziemnej, a tym samym zmianę miejsca służby wielu żołnierzy.

Ostatni C-130E został pożegnany w Ramstein podczas uroczystej zbiórki. Gdy kołował po płycie lotniska dwa wozy strażackie oblały go strumieniami wody.

Pierwszy C-130E wszedł do służby w 1962. Już w 1968 blisko połowa z 619 używanych samolotów tego typu została uziemiona wskutek problemów wytrzymałościowych struktury centropłata. Badania i przebudowa uszkodzonych C-130E trwały kilka lat. Wyremontowane samoloty zaczęły wracać do linii w 1974. W lutym 2005 uziemiono blisko sto C-130E z powodu zmęczeniowych uszkodzeń struktury skrzydeł. Koszt naprawy każdego z nich oszacowano wówczas na 9 mln USD. Przygotowanie samolotów C-130 dla SP okazało się znacznie droższe i trwa znacznie dłużej niż planowano (Hercules: lepiej późno niż wcale?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.