Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SARP z 40-mm granatami Atom

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 stycznia 2022

Przedsiębiorstwo Aselsan poinformowało o przeprowadzeniu testów 40-mm amunicji Atom odpalanej z granatnika automatycznego zintegrowanego ze stabilizowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Aselsan SARP. Tym samym zakończył się etap prac badawczych i rozwojowych rozpoczętych w czerwcu 2021. W czasie poligonowych prób ogniowych amunicja miała wykazać skuteczność przeciwko sile żywej w środowisku miejskim oraz wobec ludzi ukrywających się za różnymi osłonami.

Zsmu Aselsan SARP. Według danych producenta wytworzono ponad 2500 egzemplarzy tego typu / Zdjęcie: Witalij W. Kużmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Atom to inteligentna amunicja, której można zaprogramować dokładny czas detonacji po opuszczeniu lufy granatnika. 40-mm amunicja programowana jest za pomocą jednostki kierowania ogniem, którą można w razie potrzeby zintegrować z dowolnym granatnikiem automatycznym (wg Aselsan MK19 Mod3 i H&K AGL/GMG), dokonując jedynie kilku modyfikacji.

Jednostka kierowania ogniem umożliwia użytkownikowi lokalizację, zidentyfikowanie i zatwierdzenie celu, odmierzenie odległości do celu oraz obliczenie czasu potrzebnego na detonację. Wystrzeliwane z zsmu wyposażonego w system wykrywania i śledzenia granaty Atom mają być skuteczny w zwalczaniu bsl klasy mini/mikro na dystansie przekraczającym 500 m.

Producent zapewnia, że amunicja może być skutecznie użyta także przeciwko snajperom ukrytym wewnątrz budynków, terrorystom ukrywającym się w gęstej zabudowie miejskiej, piechocie w okopach lub rozproszonej w terenie oraz pojazdom nieopancerzonym na dystansie ponad 1500 m.

Aselsan SARP, który można zintegrować również z 7,62-mm lub 12,7-mm km  stosowany jest jako uzbrojenie pomocnicze zmodernizowanych czołgów podstawowych M60TM, pojazdów minoodpornych Vuran i unowocześnianych czołgów podstawowych Leopard 2A4.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.