Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy przetestowała bezzałogowiec UISS

Marynarka wojenna, Nowe technologie, 07 stycznia 2022

US Navy (marynarka wojenna USA) poinformowała o przeprowadzeniu prób wstrząsowych bezzałogowca przeciwminowego opracowanego w programie Unmanned Influence Sweep System (UISS). Zakończyły się one powodzeniem, co potwierdziło wysoką odporność konstrukcji UISS i dojrzałość techniczną projektu.

Bezzałogowce UISS w br. mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną / Zdjęcie: US Navy

Za organizację i przeprowadzenie prób wstrząsowych z użyciem ładunków wybuchowych detonowanych pod wodą odpowiadał personel Aberdeen Test Center, Naval Surface Warfare Center wspierany przez Textron i NSWC Panama City. Były one kolejnym krokiem w osiągnięciu przez UISS wstępnej zdolności operacyjnej (IOC) jeszcze w tym roku. Wcześniej bezzałogowiec przechodził m.in. testy na pokładzie okrętu USS Cincinnati (LCS 20), typu Independence.

UISS to bezzałogowiec przeznaczony do działań przeciwminowych. Może operować z lądu lub z pokładu okrętu. W USA bezzałogowce tego typu będą wchodzić do wyposażenia jednostek klasy LCS jako moduł misyjny (Mine Countermeasures Unmanned Surface Vehicle).

Kadłub UISS jest zbudowany z aluminium, zaś napęd stanowi silnik wysokoprężny. W skład wyposażenia wchodzi trał akustyczny i magnetyczny. Ponadto z bezzałogowcem są integrowane nowe podsystemy, takie jak sonar holowany MQS-20C służący do wykrywania, identyfikacji, klasyfikacji i lokalizacji min morskich. UISS pozwoli zastąpić w US Navy trałowce typu Avenger i śmigłowce przeciwminowe MH-53E Sea Dragon (MANTA T-12 na wodach Zatoki Perskiej, 2021-10-30, Testy ADARO na Pacyfiku, 2021-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.