US Special Operations Command Europe (SOCEUR, amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) poinformowało 6 stycznia 2022, że w Tiranie powstanie wysunięta baza dla żołnierzy sił specjalnych, w której służbę będą pełnić kontyngenty na zasadach rotacji. Nie ujawniono jednak ogólnej liczby żołnierzy, którzy w jednym czasie będą pełnić służbę w bazie w stolicy Albanii.
Zwraca się uwagę, że przy wyborze miejsca duże znaczenie dla Waszyngtonu miał wzrost rosyjskich wpływów politycznych i/lub militarnych w Grecji, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej i Serbii. Według kalkulacji wpłynie to pozytywnie na koszty logistyczne, chociażby związane z koniecznością przerzutu komandosów i zapewni większą elastyczność sił podległych SOCEUR.
W krótkich komunikatach medialnych nie wyjaśniono czym będą zajmować się amerykańscy żołnierze sił specjalnych w Albanii. Można się domyślać, że baza będzie węzłem logistycznym dla operacji na Bałkanach. Ponadto może służyć jako miejsce albańsko-amerykańskich ćwiczeń i szkoleń tamtejszych operatorów sił specjalnych.
Amerykańskie dowództwo określiło Albanię jako naturalną lokalizację nowej bazy ze względu na silną pozycję Stanów Zjednoczonych w tym państwie i dobre stosunki z rządem w Tiranie, a w szczególności ministerstwem obrony. Dzięki tej inwestycji ma zwiększąć się poziom interoperacyjności pomiędzy amerykańskimi i albańskimi siłami zbrojnymi. Ponadto lokalizacja kwatery głównej zapewni dostęp do węzłów transportowych na Bałkanach, znacznie skracając czas podróży i zwiększając elastyczność zarówno operacji specjalnych, jak i konwencjonalnych w regionie.
– Zdolność do szybkiego przemieszczania się i szkolenia na obszarze Bałkanów, w ścisłej współpracy z innymi siłami sojuszniczymi i partnerskimi, uczyniła Albanię najlepszą lokalizacją. Albania pozostaje ważnym sojusznikiem NATO i cenionym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i globalnym.– powiedział gen. dyw. David H. Tabor, dowódca SOCEUR.
Decyzję Waszyngtonu pochwalił albański minister obrony Niko Peleshi, zauważając, że jego kraj odgrywa coraz większą rolę w utrzymywaniu pokoju i stabilności na Bałkanach, współpracując ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. Premier Edi Rama powiedział, że utworzenie siedziby to świetna wiadomość i podziękował amerykańskiej ambasador w Tiranie Yuri Kim za działanie w tej sprawie (Albania bliżej USA, 2021-10-11).
Albanię przyjęto do NATO w 2009, ale amerykańsko-albańska współpraca w sferze wojskowej sięga operacji sił pokojowych w Bośni, czyli co najmniej roku 2000. Albania zaangażowała się w wojnę w Afganistanie, wysyłając do tego państwa 3041 żołnierzy w czasie całego konfliktu i była jednym z niewielu krajów bałkańskich, które wysłały wojska do Iraku w 2003. Około 215 żołnierzy albańskich służyło w Mosulu i Bagdadzie. Tirana pomagała też w walce z tzw. Państwem Islamskim, dostarczając irackim Kurdom darmową broń i amunicję.