Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2 zabitych z Egoz

Ludzie, Wypadki, Wojska specjalne, 14 stycznia 2022

Siły Obronne Izraela poinformowały, że późnym wieczorem 12 stycznia dwóch oficerów z jednostki komandosów Egoz – mjr Ofek Aharon, l. 28, i mjr Itamar Elharar, l. 26 – zginęło wskutek otworzenia do nich ognia przez izraelskiego żołnierza.

Uroczystości pogrzebowe Ofka Aharona i Itamara Elharara stały się okazją nie tylko do oddania czci poległym żołnierzom, ale też do żądania wyjaśnień w tej sprawie od Awiwa Kohawiego, szefa sztabu Sił Obronnych Izraela / Zdjęcie: MO Izraela

Elharar miał rozpocząć studia zaoczne podczas pobytu w wojsku, podczas gdy Aharon miał wkrótce awansować albo na wyższe stanowisko w Egoz, albo w Brygadzie Golani, gdzie miał służyć jako zastępca dowódcy batalionu.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. Oficerowie – będący dowódcami kompanii – około godz. 23:00 patrolowali okolicę bazy Nabi Mussa, położonej na północ od Morza Martwego.W pewnej chwili dostrzegli podejrzanego osobnika. Gdy, zbliżyli się do niego, prawdopodobnie otworzył do nich ogień. Według wstępnych informacji zebranych przez śledczych sprawca widząc, że mężczyźni są uzbrojeni zaatakował pierwszy, raniąc ich śmiertelnie. Szybkie otwarcie ognia przez izraelskiego żołnierza było spowodowane nowymi wytycznymi dowództwa luzującymi zasady użycia broni palnej w związku z kradzieżami sprzętu wojskowego z izraelskich baz. Wojskowi patrolowali okolicę w poszukiwaniu sprawców zaboru gogli noktowizyjnych. Według wstępnych informacji śledczych dwa patrole nie były świadome tego, że równolegle prowadzą te działania.

Pierwsze informacje na temat tego incydentu przedstawiały go w zupełnie innym świetle. Aharon i Elharar mieli próbować aresztować trzeciego oficera, wzywając go do zatrzymania się i oddawali strzały ostrzegawcze. Według oficjalnej wersji, którą udało się ustalić po dalszych wyjaśnieniach, izraelski żołnierz pomylił swoich kolegów z uzbrojonymi Palestyńczykami i jako pierwszy oddał strzał. Szef Centralnego Dowództwa Jehuda Fuchs zaznaczył jednak, że żadna wersja śledcza nie jest przesądzona, a postępowanie prowadzone przez żandarmerię wojskową nadal jest w toku.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela Ran Koczaw określił zdarzenie jako bolesne i niefortunne, ale podkreślił, że wojsko będzie wyjaśniać wszystkie okoliczności zdarzenia. Przekazał również wyrazy współczucia żołnierzowi, który nieumyślnie śmiertelnie ranił kolegów.

Pogrzeb dwóch izraelskich wojskowych odbył się 13 stycznia 2022. Aharona pochowano na wojskowym cmentarzu w Gan Jawne położonym w Dystrykcie Centralnym, zaś Elharar w Kirjat Mal'achi. Podczas uroczystości w przemówieniach nie brakowało zarzutów ze strony rodzin, w szczególności odnoszących się do niezapewnienia bezpieczeństwa żołnierzom, którzy ponieśli śmierć.

Elitarna jednostka Egoz specjalizuje się w walce partyzanckiej i wchodzi w skład Brygady Golani. W 2015 razem z jednostkami Maglan, Duvdevan i Rimon weszła w skład Brygady Komandosów, części 98. Dywizji Spadochronowej (Kto odpowiada za zaniedbania w Hatzor?, 2020-02-06, Izraelski generał ukarany za niesubordynację, 2019-08-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.