Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NWK Iskra przerwał produkcję

Przemysł zbrojeniowy, Publikacje, Strategia i polityka, 16 stycznia 2022

Wchodzący w skład Ukroboronpromu NWK (Naukowo-wirobniczij komplieks) Iskra, specjalizujący się w projektowaniu i wytwarzaniu lądowych systemów radiolokacyjnych, walki radioelektronicznej i rozpoznania elektronicznego przerwał produkcję. Według agencji OPK, powodem jest rezygnacja ze wszystkich zamówień przez MO Ukrainy. Dotyczy to m.in. dwóch – niewymienionych z nazwy – kluczowych systemów dostarczanych WSU (Siłom Zbrojnym Ukrainy). NWK Iskra zaprzestał też prac badawczo-rozwojowych.

MO Ukrainy i Ukroboronprom nie potwierdzają jednoznacznie tych doniesień. We wspólnym komunikacje nazywają NWK Iskra przedsiębiorstwem strategicznie ważnym dla gospodarki i obronności Ukrainy. W związku z tym nie może ono przerwać działalności.

Wnętrze jednej z hal NWK Iskra z wytwarzanymi przez przedsiębiorstwo stacjami radiolokacyjnymi / Zdjęcie: NWK Iskra

Resort obrony zapewnia, że kontrakty z NWK Iskra będą finansowane, jeśli przedsiębiorstwo będzie wywiązywać się ze zobowiązań. Produkty NWK Iskra są bowiem potrzebne ukraińskiej obronności. Obecna sytuacja jest analizowana przez MO Ukrainy. Wiadomo, że resort wstrzymał finansowanie jednego z kontraktów, ponieważ od sierpnia do października przedsiębiorstwo nie wywiązywało się z jego realizacji. Wstrzymano wówczas płatność w wysokości ponad 58 mln hrywien.

Według dostępnych informacji, w 2021 NWK Iskra realizował dla MO Ukrainy 4 kontrakty. Resort twierdzi, że wypłacał zaliczki i zgadzał się na uzasadnione opóźnienia ich realizacji, gdy istniały po temu podstawy prawne. Ostatnią zaliczkę, w wysokości ponad 51 mln hrywien (ponad 7 mln PLN), MO Ukrainy wypłaciło w grudniu 2021 w ramach opłacania dwóch kontraktów.

Według Defence Express, NWK Iskra uzyskuje 90% zamówień od MO Ukrainy. Przedsiębiorstwo dostarcza m.in. radiolokatory dla wojsk lotniczych 36D6, radary pola walki Zoopark-3 i stacje wre Mandat. W 2021 zakończyło prace nad nowym radiolokatorem Feniks.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.