Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test rakiet balistycznych KRLD

Strategia i polityka, Ćwiczenia, Przemysł zbrojeniowy, 16 stycznia 2022

Wczoraj KRLD poinformowała, że 14 stycznia 2022 przeprowadziła test rakiet balistycznych krótkiego zasięgu wystrzeliwanych z wyrzutni ukrytych w wagonach kolejowych. Test nadzorowali dowódcy Koreańskiej Armii Ludowej i czołowi specjaliści Akademii Nauk Obronnych. To już trzecia próba rakiet balistycznych przeprowadzona przez KRLD w bieżącym roku.

Rakieta balistyczna krótkiego zasięgu KN-23 startuje z wyrzutni kolejowej do lotu testowego / Zdjęcie: KCNA

Ćwiczenie przeprowadził kolejowy pułk rakietowy. Dwie rakiety wystartowały z poligonu w rejonie Uiju na północno-zachodnim krańcu Korei Północnej. Przeleciały 430 km na wysokości 36 km. Trafiły w cele umieszczone na wyspie u wschodniego wybrzeża kraju.

Media KRLD informowały wcześniej, że nowo utworzony pułk rakiet kolejowych wystrzelił dwie rakiety balistyczne z wyrzutni mobilnych 15 września 2021. Ujawniły w ten sposób nowy tryb bazowania rakiet balistycznych, wcześniej stosowany tylko przez Związek Sowiecki (Rosję). Pociągi z wyrzutniami rakietowymi, zamaskowane jako towarowe, są trudne do wykrycia i bardzo mobilne, zdolne do pokonania ponad tysiąca kilometrów w ciągu doby.

Wyrzutnia północnokoreańskiej rakiety balistycznej krótkiego KN-23 na platformie kolejowej / Zdjęcie: KCNA

Ze zdjęć opublikowanych przez media KRLD, 14 stycznia 2022 zostały wystrzelone rakiety balistyczne krótkiego zasięgu KN-23. Od 2019 były one testowane już 4 razy, zawsze po dwie. Wszystkie testy były udane.

Rakieta balistyczna KN-23 jest odpowiednikiem rosyjskiego Iskander-M i południowokoreańskiego Hyunmoo-2B. Jest napędzana silnikiem na stały materiał pędny. Jej zasięg jest szacowany na 450 km. Rakieta może przenosić głowicę bojową o masie 500 kg (lub większą przy skróconym zasięgu). Można ją wystrzeliwać z wyrzutni mobilnych – kołowych lub kolejowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.