Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hetman Sahajdacznyj znowu do remontu

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, Transakcje, 16 stycznia 2022

DPCK (Doslidno-projektnij cientr korabliebuduwannia) w Mikołajewie zawarł z Ministerstwem Obrony Ukrainy kontrakt na remont i modernizację flagowej fregaty (faktycznie – okrętu patrolowego) Hetman Sahajdacznyj. Poinformował o tym Ukroboronprom. Ośrodek ma współpracować z innymi przedsiębiorstwami koncernu oraz innymi ukraińskimi podmiotami gospodarczymi. Jest wśród nich NWKG (Naukowo-wirobniczyj komplieks gazoturbuduwannia) Zaria-Maszprojekt i Mykołajiwśkyj sudnobudiwnyj zawod (Stocznia Mikołajewska).

Flagowa fregata (faktycznie – okręt patrolowy) floty ukraińskiej Hetman Sahajdacznyj ma być znowu remontowana / Zdjęcie: MOU

Remont fregaty ma być realizowany w kilku etapach. W pierwszym powinna zostać dokonana ocena stanu technicznego okrętu. Dopiero po jej zakończeniu mają rozpocząć się właściwe prace modernizacyjne i remontowe.

DRCK pierwsze zlecenie na opracowanie projektu technicznego remontu i modernizacji fregaty Hetman Sahajdacznyj otrzymał od MO Ukrainy w styczniu 2016. W lutym 2018 ośrodek został wpisany na listę przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i obronności Ukrainy.

Fregata Hetman Sahajdacznyj była już remontowana. M.in. w 2014 w stoczni Ukraina w Odessie. W maju 2017 została wycofana z eksploatacji z powodu awarii zespołu napędowego, krótko po zakończeniu remontu. Na kolejne prace remontowo-serwisowe i modernizację fregaty przeznaczono wówczas 91 mln UAH. Planowanych kosztów nowych prac nie ujawniono.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.