Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grecja zainteresowana Gowindami

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 19 stycznia 2022

Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly i grecki minister obrony Nikos Panagiotopoulos wizytowali stocznię Naval Group w Lorient, gdzie oglądali będącą w budowie fregatę typu FDI zamówioną przez Grecję i Francję. Równolegle w tej samej stoczni są budowane 2 korwety typu Gowind i grecki minister wyraził zainteresowane zakupem okrętów tego typu. – Obecnie jesteśmy w trakcie wyboru nowych korwet dla marynarki wojennej i typ Gowind jest jednym z silnych kandydatów – powiedział minister Panagiotopoulos.

Korwety typu Gowind mogą być uzbrojone m.in. w pociski woda-woda Exocet i woda-powietrze ESSM lub VL-MICA / Zdjęcie: Naval Group

W greckim przetargu Naval Group rywalizuje z włoską stocznią Fincantieri, która zaoferowała korwety oparte na typie Doha i holenderskim Damen oferującym korwetę typu SIGMA 10514. Według niepotwierdzonych informacji Lockheed Martin zaoferował okręt typu MMSC, który wcześniej bez sukcesu oferował Grekom jako fregatę (Lockheed oferuje Grecji LCS , 2021-09-21).

Korweta typu Gowind 2500 ma 102 m długości, 16 m szerokości i 5,4 m zanurzenia. Wyporność pełna sięga 2800 t. Załoga składa się z 65 oficerów i marynarzy, a na okręcie znajdują się pomieszczenia dla dodatkowych 15 pasażerów, na przykład żołnierzy sił specjalnych. Na pokładzie lotniczym może lądować śmigłowiec o masie do 10 ton. Napęd w układzie CODLOD (COmbined Diesel-eLectric Or Diesel) tworzą 2 silniki wysokoprężne MTU i 2 silniki elektryczne Leroy-Somer. Mogą one rozpędzić okręt do 25 w. Zasięg maksymalny przy prędkości ekonomicznej 15 w. wynosi do 4500 Mm.

Korwety typu Gowind zostały zakupione przez Malezję (6), Egipt (4 z opcją na 2 kolejne), ZEA (2 z opcją na 2 kolejne, Pierwsza fregata Gowind dla ZEA zwodowana, 2021-12-05) i Rumunię (4, Rumunia wybrała Gowindy, 2019-07-04). Okręty poszczególnych państw różnią się od siebie konfiguracją i uzbrojeniem, ale wszystkie powstają przy dużym udziale stoczni z państw zamawiających. Zapewne podobnie może być w przypadku Grecji, a duże zaangażowanie lokalnego przemysłu z pewnością jest mocnym punktem francuskiej oferty.

Przy okazji wizyty w stoczni poruszono także temat pozyskania przez Grecję fregat FDI. 28 września 2021 Grecja i Francja podpisały protokół ustaleń (MoU) w sprawie zakupu przez rząd w Atenach 3 fregat FDI z opcją na czwarty okręt. Ogólna wartość potencjalnego kontraktu wynosi 3 mld euro. Okręty zostaną zbudowane w Lorient. Dostawy jednostek dla Polemikó Naftikó (greckiej marynarki wojennej) mają być realizowane w latach 2025-2026.

Kontrakt na budowę 3 fregat dla Grecji zostanie podpisany w ciągu kilku tygodni. Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem, jakim obdarzyła nas Grecja. Dzięki temu zamówieniu będziemy mogli utrzymać we Francji 2200 miejsc pracy przez 5 lat – powiedziała minister Parly.

Kwestia zakupu fregat jest obecnie przedmiotem debaty w greckim parlamencie, ale nikt nie spodziewa się trudności przy przegłosowaniu zgody na podpisanie tej umowy. Kontrakt zostanie podpisany natychmiast po uzyskaniu zgody parlamentu lub w połowie lutego, w czasie planowanej wizyty greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa w Bretanii.

Zakup fregat FDI znacznie przyczyni się do wzrostu możliwości bojowych i potencjału odstraszania naszej marynarki wojennej. Siła ognia naszej floty ulegnie zwielokrotnieniu. Zaawansowane zdolności fregat w zwalczaniu celów powietrznych, okrętów podwodnych i celów nawodnych pozwoli im wypełniać zadania w pełnym spektrum walki morskiej – powiedział grecki minister obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.