Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Estońsko-chorwacki Vegvisir

Nowe technologie, Wojska lądowe, 21 stycznia 2022

Utworzony w 2021 estońsko-chorwacki start-up Defensphere pracuje nad systemem Vegvisir przeznaczonym do tworzenia świadomości sytuacyjnej załóg pojazdów opancerzonych poprzez umożliwienie dookolnej obserwacji otoczenia spod pancerza pojazdu.

Vegvisir składa się z kilku warstw sensorów zapewniających obserwację na dystansie do 10 km / Ilustracja: Defensphere

Vegvisir składa się z zespołu kamer umieszczanych na pancerzu i sensorów pracujących w różnych widmach pokrywających pełną sferę (360º) wokół pojazdu, algorytmów scalających obraz z kamer i wyświetlacza na hełmie, na którym wyświetlany jest obraz z sensorów. Użycie różnego rodzaju czujników, w tym kamer termowizyjnych, umożliwia obserwację o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych. Na wyświetlaczu mogą być prezentowane również dane na temat statusu pojazdu, zapasu amunicji, położeniu przeciwnika, itp. Umożliwia to tworzenie obrazu tzw. rzeczywistości mieszanej. Według producenta Vegvisir wyróżnia się także niewielką latencją.

System może być montowany na różnego rodzaju pojazdach opancerzonych, w tym na czołgach podstawowych, bwp i transporterach, jak również na robotach, stacjonarnych sensorach i elementach systemów zarządzania polem walki. Składa się z kilku warstw sensorów odpowiedzialnych za obserwację na różnym dystansie. Podstawowy zestaw sensorów jest przeznaczony dla kierowcy i umożliwia obserwację na dystansie do 100 m. Czujniki bliskiego zasięgu umożliwiają dookolną obserwację bezpośredniego otoczenia pojazdu do 100 m. Sensory średniego zasięgu pozwalają na dookolną obserwację w zakresie 30-300 m. Zaś sensory dalekiego zasięgu są umieszczone w stabilizowanej głowicy i umożliwiają dowódcy pojazdu obserwację na dystansie do 10 km.

Vegvisir z założenia ma spełniać standardy NATO. W pierwszej fazie Defensphere udało się zebrać 550 tys. euro na rozwój systemu, zwiększając ogólną wartość przedsięwzięcia do 5,5 mln euro. Inwestorzy z czterech europejskich państw zapewnili finansowanie, które pozwoli rozwinąć Vegvisir z demonstratora w pełnoprawny prototyp. W tym roku ruszy druga tura poszukiwania inwestorów i powiększony zostanie zespół inżynierów i personelu odpowiedzialnego za sprzedaż. Cele Defensphere zakładają zademonstrowanie produktu podczas tegorocznej wystawy Eurosatory, a w 2023 osiągnięcie statusu gotowości do produkcji. Zainteresowanie Vegvisirem wyraziło już kilku dużych producentów pojazdów opancerzonych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.