Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Boeing inwestuje w Wisk Aero

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 25 stycznia 2022

Boeing zainwestuje 450 mln USD w Wisk Aero – start-up branży Advanced Air Mobility (AAM) z Kalifornii. Pieniądze zostaną wykorzystane do zaprojektowania i uruchomienia produkcji całkowicie elektrycznego autonomicznego samolotu eVTOL. Obecnie Wisk Aero zatrudnia 350 pracowników. Po rozpoczęciu produkcji seryjnej będzie ich potrzeba wielokrotnie więcej.

Demonstrator technologii autonomicznego samolotu Wisk Aero eVTOL w jednym z lotów testowych / Zdjęcie: Wisk Aero

Wisk Aero powstało w 2019 jako wspólne przedsięwzięcie Boeinga i Kitty Hawk – przedsiębiorstwa finansowanego przez współzałożyciela Google, Larry’ego Page’a. Nowa inwestycja jest więc kolejną w Wisk Aero amerykańskiego giganta lotniczego. Boeing jest nie tylko inwestorem, ale także partnerem strategicznym, który zapewnia dostęp do szerokiej gamy zasobów, w tym nowoczesnych technologii i bogatego doświadczenia w zakresie certyfikacji.

Samoloty eVTOL projektowane przez Wisk Aero mają przewozić ludzi i towary bez udziału pilotów. Przedsiębiorstwo planuje, że w ciągu 5 lat od uzyskania certyfikatu stworzy jedną z największych flot samolotów AAM eVTOL. Mają one wtedy przewozić rocznie ponad 40 mln ludzi w 14 milionach lotów w 20 miastach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.