Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ULAQ zintegrowany z zsmu

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, Nowe technologie, 25 stycznia 2022

Turecka stocznia ARES Shipyard i spółka Meteksan Defense zakończyły próby ogniowe zdalnie sterowanego modułu uzbrojonego w wkm kal. 12,7 mm potwierdzając jego integrację z bezzałogową łodzią ULAQ.

ULAQ jest pierwszym tureckim uzbrojonym bezzałogowcem nawodnym / Zdjęcie: Meteksan

Nie jest to pierwszy typ uzbrojenia, jaki zintegrowano z tą jednostką. W 2021 przeprowadzono zakończone sukcesem próby z modułem uzbrojenia z kierowanymi pociskami rakietowymi. Tak wyposażona łódź może znaleźć zastosowanie w ochronie granic morskich, wyłącznej strefy ekonomicznej, baz marynarki wojennej i infrastruktury morskiej.

ULAQ to pierwszy turecki uzbrojony Bezzałogowiec morski. Ma on długość 11 m, rozwija prędkość 70 km/h i ma zasięg ponad 400 km. Ładowność to 2000 kg – ULAQ może być wyposażony w różnego rodzaju sensory (głowice optoelektroniczne, radary) i systemy uzbrojenia.

Łódź może pływać przy stanie morza 5. Kierowanie nią może się odbywać się za pomocą mobilnej stacji lądowej lub innej jednostki pływającej. W bezzałogowcu wdrożono także pewne elementy autonomiczności i przystosowano do działania w roju. Zdaniem producenta ULAQ charakteryzuje się odpornością systemów wymiany danych i układu nawigacji satelitarnej na zakłócenia (Prototyp ULAQ SIDA przed wodowaniem, 2020-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.