Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35C w Morzu Południowochińskim

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Publikacje, 28 stycznia 2022

W Internecie anonimowy autor opublikował zdjęcie samolotu stealth F-35C, który 24 stycznia 2022 po nieudanym lądowaniu na lotniskowcu USS Carl Vinson zatonął w Morzu Południowochińskim (Na Morzu Południowochińskim rozbił się F-35C, 2022-01-24). Widoczny na fotografii samolot utrzymuje się jeszcze na powierzchni. Pozbawiony jest owiewki kabiny, która została odrzucona przed katapultowaniem pilota.

Samolot stealth Lockheed Martin F-35C podchodzi do lądowania na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson. Chwilę później maszyna uderzy o pokład, odbije się od nadbudówki i wpadnie do wody Morza Południowochińskiego

Rozbity F-35C należał do Strike Fighter Squadron (VFA) 147 Argonauts. Był przydzielony do Carrier Air Wing (CVW) 2. Samolot widoczny na zdjęciu wydaje się mieć oznaczenia zgodne z tym przydziałem. Oficjalnie nikt jednak nie potwierdził autentyczności ilustracji.

Wkrótce po opublikowaniu zdjęcia, w Internecie pojawił się 17-sekundowy film pokazujący ostatnie chwile feralnego F-35C. Samolot, uzbrojony w dwa pociski AIM-9X Sidewinder na zewnętrznych belkach, podchodzi do lądowania na pokładzie lotniskowca, ale uderza w jego pokład w niekontrolowany sposób, odbijając się od nadbudówki. Nagranie kończy się widokiem białego dymu unoszącego się nad lotniskowcem.

F-35C utrzymuje się jeszcze na powierzchni wody. Samolot pozbawiony jest owiewki kabiny, która została odrzucona przed katapultowaniem się pilota

Wcześniej w Internecie ktoś umieścił nagranie z wypadku F-35B (F-35B spadł do Morza Śródziemnego, 2021-11-17, Film z wypadku brytyjskiego F-35B, 2021-11-29), który wpadł do Morza Śródziemnego po nieudanym starcie z brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Także w tym przypadku niewiele pojawiło się oficjalnych informacji o incydencie. Wiadomo natomiast, że autor przecieku został wykryty i zatrzymany.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.