Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Lilium PHX2 w Hiszpanii

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 30 stycznia 2022

Niemiecki start-up Lilium rozpoczyna w Hiszpanii testy demonstratora technologii samolotu eVTOL 5. generacji PHX2. Został on właśnie dostarczony do Atlas Flight Test Center w Villacarrillo. Loty ma wykonywać nowo mianowany główny pilot testowy Lilium, Andrew Strachan. Ma on 30-letnie doświadczenie jako pilot testowy w brytyjskich RAF i Leonardo Helicopters. Strachan latał śmigłowcem AW101 w filmie o Jamesie Bondzie Skyfall.

Wkrótce w Hiszpanii mają rozpocząć się testy demonstratora technologii samolotu eVTOL 5. generacji PHX2 / Zdjęcie: Lilium

Lilium wybrała ośrodek Atlas w południowej Hiszpanii ze względu na sprzyjającą topografię i pogodę. Niezaludniony teren umożliwi samolotowi demonstracyjnemu pełne przejście od pionowego startu do szybkiego lotu poziomego. Testy pozwolą ocenić charakterystyki konstrukcji z wentylatorami i nieruchomymi skrzydłami we wszystkich fazach lotu.

Start-up planuje, że wersja komercyjna jego samolotu – 7-miejscowy Lilium Jet (PHX2 jest od niego mniejszy) uzyska certyfikat zdatności do lotów w 2024. Samolot ma mieć zasięg 250 km i rozwijać prędkość 280 km/h. Kolejna wersja ma być większa, by przewozić 10-15 pasażerów.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Monachium, które powstało w 2015, zatrudnia obecnie ponad 750 osób. Około 400 z nich to inżynierowie. We wrześniu 2021 Lilium zebrało 584 mln USD, kiedy połączyło się ze spółką Qell.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.