Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Osprey`e w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 listopada 2009

Amerykańska piechota morska poinformowała, że od 6 listopada w bazie Bastion, w Afganistanie, znajduje się 10 hybrydowych samolotów MV-22B Osprey. Od 2 lat są one wykorzystywane w Iraku.


MV-22B startuje z pokładu USS Bataan, do lotu do Afganistanu / Zdjęcie: US Navy

Samoloty wchodzą w skład Marine Medium Tiltrotor Squadron 263 22nd Marine Expeditionary Unit. Na czas działań w Afganistanie zostały przydzielone do Marine Medium Tiltrotor Squadron 261, części 2nd MEU.

Samoloty stacjonowały na okręcie amfibijnym USS Bataan. W trakcie rejsu wykonały liczne loty medyczne i zaopatrzeniowe do baz w Hiszpanii, Włoszech Dżibuti i Bahrajnie oraz wspierały ćwiczenia z udziałem Marines w Egipcie i Kuwejcie.

Po zbliżeniu się do wybrzeży Pakistanu, MV-22B wystartowały z pokładu okrętu i po 2-godzinnym locie na odległość 950 km, wylądowały w Afganistanie.

W ten sposób zapoczątkowano wykorzystywanie Osprey`ów w tym kraju. Do tej pory służyły bojowo w Iraku, od września 2007. W czerwcu bieżącego roku zostały również wykorzystane do dostarczania pomocy humanitarnej w Hondurasie.

Doświadczenia z wykorzystywania MV-22B w Iraku dowodzą, że wysoka prędkość przelotowa i zasięg, pozwalają realizować zadania niedostępne dla śmigłowców. Z drugiej jednak strony skomplikowanie konstrukcji oraz problemy z dostawami części zamiennych powodują, że sprawność maszyn waha się w przedziale 57-68%.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.