Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Osprey`e w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 listopada 2009

Amerykańska piechota morska poinformowała, że od 6 listopada w bazie Bastion, w Afganistanie, znajduje się 10 hybrydowych samolotów MV-22B Osprey. Od 2 lat są one wykorzystywane w Iraku.


MV-22B startuje z pokładu USS Bataan, do lotu do Afganistanu / Zdjęcie: US Navy

Samoloty wchodzą w skład Marine Medium Tiltrotor Squadron 263 22nd Marine Expeditionary Unit. Na czas działań w Afganistanie zostały przydzielone do Marine Medium Tiltrotor Squadron 261, części 2nd MEU.

Samoloty stacjonowały na okręcie amfibijnym USS Bataan. W trakcie rejsu wykonały liczne loty medyczne i zaopatrzeniowe do baz w Hiszpanii, Włoszech Dżibuti i Bahrajnie oraz wspierały ćwiczenia z udziałem Marines w Egipcie i Kuwejcie.

Po zbliżeniu się do wybrzeży Pakistanu, MV-22B wystartowały z pokładu okrętu i po 2-godzinnym locie na odległość 950 km, wylądowały w Afganistanie.

W ten sposób zapoczątkowano wykorzystywanie Osprey`ów w tym kraju. Do tej pory służyły bojowo w Iraku, od września 2007. W czerwcu bieżącego roku zostały również wykorzystane do dostarczania pomocy humanitarnej w Hondurasie.

Doświadczenia z wykorzystywania MV-22B w Iraku dowodzą, że wysoka prędkość przelotowa i zasięg, pozwalają realizować zadania niedostępne dla śmigłowców. Z drugiej jednak strony skomplikowanie konstrukcji oraz problemy z dostawami części zamiennych powodują, że sprawność maszyn waha się w przedziale 57-68%.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.