Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pioruny dla Ukrainy

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, Transakcje, 02 lutego 2022

Wczoraj, 1 lutego 2022, szef polskiego resortu obrony narodowej poinformował w mediach społecznościowych, że wraz z innymi typami uzbrojenia i amunicji Ukrainie mogą zostać przekazane najnowsze ppzr Piorun. Ma to być możliwe dzięki przyjętej przez rząd uchwale w sprawie pomocy Ukrainie.

/ Zdjęcie: MON

Do tej pory zarówno w doniesieniach medialnych jak również wypowiedziach przedstawicieli MON i rządu mówiono wyłącznie o starszych ppzr Grom. Polska dysponuje budowanym przez wiele lat zapasem tych systemów przeciwlotniczych. Informacja o woli przekazania Piorunów jest tym bardziej zaskakująca, ponieważ jest to najnowocześniejszy ppzr produkowany w kraju i z tego powodu obowiązywał zakaz eksportu tej broni. Według niektórych obserwatorów transfer Piorunów na Ukrainę może stworzyć ryzyko przedostania się najnowszych polskich technologii do Rosji.

Ppzr Piorun są produkowane przez zakłady Mesko S.A. na podstawie umowy podpisanej w grudniu 2016. MON zamówiło 420 mechanizmów startowych i 1300 pocisków za 932,2 mln zł. Dostawy zamówionego uzbrojenia mają się zakończyć w tym roku (Jaką broń przekaże Ukrainie Polska?, 2022-02-01, MON kupiło Pioruny, 2016-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.