Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA utraciły w Syrii MH-60M

Wypadki, Wojska specjalne, Strategia i polityka, 05 lutego 2022

Amerykańskie siły specjalne (prawdopodobnie Delta Force) pod kontrolą US Central Command przeprowadziły w północno-zachodniej Syrii operację zabicia przywódcy ISIS, Abu Ibrahima Al Hashimi Al Qurayshi. Atak przeprowadzono 3 lutego 2022 w nocy w wiosce Dayr Balut w pobliżu miasta Atme w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib. Akcja zakończyła się powodzeniem, bez strat wśród żołnierzy USA.

Rozbity w Syrii śmigłowiec MH-60M został dodatkowo zniszczony przez członków załogi i zbombardowany przez samolot F-16, by ważne podzespoły nie wpadły w niepowołane ręce / Zdjęcie: Twitter

Przywódca ISIS popełnił samobójstwo, detonując kamizelkę z ładunkami wybuchowymi. Wraz z nim zginęli członkowie rodziny. W całej operacji miało zginąć 13 osób, w tym – według różnych źródeł – 4-6 dzieci i 3-4 kobiety.

W czasie operacji Amerykanie utracili śmigłowiec Sikorsky MH-60M. Według źródeł USA, rozbił się on podczas próby przymusowego lądowania po awarii technicznej. Rozbity śmigłowiec nosił numer rejestracyjny 12-20472. Z wraku zdemontowano najważniejsze podzespoły, a później zniszczono go ładunkami wybuchowymi. Po kilku godzinach wrak został ostrzelany z samolotu F-16.

Budynek w wiosce Dayr Balut w pobliżu miasta Atme, który został zaatakowany przez amerykańskie siły specjalne. Zginął w nim przywódca ISIS, Abu Ibrahim Al Hashimi Al Qurayshi i kilkanaście innych osób, w tym kobiety i dzieci / Zdjęcie: Twitter

Prezydent Joe Biden, który potwierdził przeprowadzenie operacji powiedział, że wybrano użycie jednostek specjalnych, by ograniczyć straty wśród ludności cywilnej. Nalot z wykorzystaniem bojowych bezzałogowców byłby mniej precyzyjny.

Według naocznych świadków, operacja trwała około dwóch godzin, od 1 do 3 w nocy. Brały w niej udział śmigłowce MH-60M Black Hawk, szturmowe AH-64E Apache i transportowe MH-47G Chinook z elitarnego 160th Special Operations Aviation Regiment, a także bezzałogowce. Śmigłowce wylądowały w pobliżu dwupiętrowego budynku, w którym przebywał Abu Ibrahim Al Hashimi Al Quraysh. Przed atakiem żołnierze przez głośniki wezwali kobiety i dzieci do opuszczenia terenu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.