1 lutego 2022 prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski podpisał dekret nr 36/2022 O priorytetach na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych państwa, zwiększenia atrakcyjności służby wojskowej w Siłach Zbrojnych Ukrainy stopniowego przechodzenia do armii zawodowej. Założenia dekretu obowiązują do 2025.
W związku z dekretem wprowadzone zostaną liczne reformy wpływające na funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa. Jednym z założeń jest rezygnacja z poboru. Docelowo Siły Zbrojne Ukrainy mają się stać w pełni zawodową formacją, co ma wejść w życie od 1 stycznia 2024. Wówczas wprowadzone zostanie jednak rozwiązanie alternatywne w postaci podstawowego szkolenia wojskowego trwającego od 3 do 4 miesięcy, pozwalające podtrzymać system tworzenia rezerw. Obecnie służba poborowych trwa 18 lub 12 miesięcy.
Drugim elementem reform będzie zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 100 tys. żołnierzy i utworzenie 20 nowych brygad do 2025. Wielu obserwatorów interpretuje jednak tą zapowiedź jako wyłącznie ruch polityczny, niemożliwy do realizacji w obecnych realiach demograficznych i finansowych.
Ponadto planuje się uatrakcyjnić służbę wojskową. Zwiększone mają zostać płace personelu wojskowe, które mają być nie mniejsze niż 3-krotność płacy minimalnej (w br. jest to 6,5 tys hrywien). Przewiduje się też wsparcie socjalne dla żołnierzy i ich rodzin oraz wprowadzenie przejrzystego systemu awansów i przydzielania mieszkań.