Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec prób fabrycznych Lotosa w 2022

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 lutego 2022

Rostiech poinformował, że próby fabryczne samobieżnego armatomoździerza 2S42 Lotos kal. 120 mm zakończą się jeszcze w tym roku. Następnie będzie mógł się rozpocząć etap prób państwowych, których pozytywny przebieg może skutkować zamówieniem ze strony MO FR.

Próby prototypu armatomoździerza 2S42 Lotos rozpoczęły się w 2019 / Zdjęcie: Rostiech

2S42 został opracowany przez Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Budowy Maszyn (CNIIToczMasz). Początkowo zakładano rozpoczęcie testów pojazdu jeszcze w 2017, a uruchomienie produkcji seryjnej w 2020. Nie udało się jednak dotrzymać tego harmonogramu. Pierwsze próby fabryczne prototypu rozpoczęły się dopiero 2019 a o ich pozytywnym przebiegu informowano we wrześniu tego samego roku.

Jak się jednak okazało, według doniesień lokalnych mediów, Lotos nie był wówczas nie był w pełni funkcjonalnym systemem. Problemy dotyczyły przede wszystkim automatu ładowania. 2S42 mógł strzelać wyłącznie po ręcznym załadowaniu, co znacznie obniżało szybkostrzelność i pozbawiało moździerz głównych atutów.

Kontynuowane prace nad moździerzem były skupione na usuwaniu wad i testach poszczególnych komponentów. Wiele wskazuje jednak na to, że obecnie moździerz jest znacznie bardziej dojrzały technologicznie. Jeżeli próby fabryczne przebiegną pomyślnie w najbliższym czasie rosyjski resort obrony będzie mógł wyznaczyć harmonogram prób państwowych (2S42 Lotos po pierwszych testach, 2020-11-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.