Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Laser do EOD

Nowe technologie, 08 lutego 2022

US Air Force zapowiedziały, że jesienią br. odebrany zostanie pierwszy z 13 zamówionych pojazdów do neutralizacji amunicji i ładunków niebezpiecznych (ang. Explosive Ordnance Disposal) znanych jako Recovery of Airbase Denied By Ordnance (RADBO). Głównym środkiem neutralizacji niebezpiecznych ładunków będzie laser Zeus III.

Bazą dla pojazdu RADBO jest wóz przeciwminowy Cougar 4x4

Pojazdy RADBO będą używane detonowania i usuwania ładunków wybuchowych, takich jak bomby, granaty, amunicja wytworzona chałupniczo i inne urządzenia wybuchowe. Mają działać przede wszystkim na terenach lotnisk, lecz możliwe będzie realizowanie zadań także na innym terenie. Działania z użyciem RADBO mają być znacznie bezpieczniejsze, ponieważ będzie można zwalczać niebezpieczne ładunki z większej odległości dzięki zastosowaniu lasera.

RADBO składa się z opancerzonego pojazdu minoodpornego Cougar 4x4, ramienia hydraulicznego i 3-kW lasera Zeus III na stropie kadłuba. Masa systemu to 18 t, a wewnątrz pojazdu jest miejsce dla 4 załogantów. Użycie Cougara w takiej roli może być zasadne, ponieważ słaba dzielność terenowa pojazdu nie będzie mieć większego znaczenia podczas działań na lotniskach i drogach utwardzonych. Ramię hydrauliczne znajdzie zastosowanie w identyfikacji i przenoszeniu ukrytych ładunków wybuchowych, niemożliwych do porażenia laserem.

Niebezpieczne ładunki będą zwalczane przez RADBO z bezpiecznej odległości za pomocą lasera Zeus III / Zdjęcia: US Air Force

Obecnie trwają badania jak różne rodzaje ładunków wybuchowych reagują po opromieniowaniu wiązką lasera. Prace nad RADBO prowadzi personel Support Equipment i Vehicles Division podlegający US Air Force we współpracy z Explosive Ordnance Disposal Division. Projekt jest realizowany na podstawie umowy z września 2020 o wartości 40 mln USD. 2 prototypy i 13 pojazdów RADBO zostanie przygotowanych w kooperacji z przedsiębiorstwem Parsons Government Services. Dostawy wozów zakończą się do kwietnia 2023.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.