Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina zmodernizuje Kolczugę

Walka elektroniczna, Obrona powietrzna, 10 lutego 2022

Ukraińskie zakłady SKB Target otrzymały zamówienie od Ministerstwa Obrony Ukrainy na naprawę i modernizację pasywnego systemu rozpoznania elektronicznego dalekiego zasięgu Kolczuga.

W ramach modernizacji znacznemu polepszeniu ulegną charakterystyki systemu. Nie wyklucza się kolejnych zamówień na modernizację Kolczug na potrzeby ukraińskiego resortu obrony. Konieczne będzie jednak zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładach SKB Target. Pierwotnie – od 1987 – Kolczuga była produkowana przez donieckie zakłady Topaz, które po 2014 znalazły się poza kontrolą Kijowa. W ostatnim czasie planowano wznowić produkcję systemu przez Ukroboronprom, lecz do tej pory się to nie udało.

Kolczuga jest przeznaczona do detekcji emisji radiowych za pomocą 3 lub 4 odbiorników wykrywających fale metrowe, decymetrowe i centymetrowe. Zasięg wykrycia różni się zależnie od rodzaju celu. W przypadku obiektów na powierzchni wynosi on 600 km, zaś w przypadku celów powietrznych na wysokości powyżej 10 km zasięg wzrasta do 800 km. Kolczuga może pełnić rolę systemu wczesnego ostrzegania obrony powietrznej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.