Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lot Black Hawka bez załogi

Przemysł lotniczy, Nowe technologie, 11 lutego 2022

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) i Sikorsky prowadzą testy opcjonalnie pilotowanego (Optionally-Piloted Vehicle, OPV) śmigłowca Black Hawk. Jego pierwszy lot bez załogi trwał pół godziny. Rankiem 5 lutego 2022 w Fort Campbell w stanie Kentucky w USA autonomiczny śmigłowiec zademonstrował zdolność do wykonywania różnych misji, nawigując z typową prędkością i wysokością przez symulowany pejzaż miejski, unikając wirtualnych budynków i planując trasę w czasie rzeczywistym.

Opcjonalnie pilotowany śmigłowiec S-70 startuje do samodzielnego lotu, 5 lutego 2022, Fort Campbell / Zdjęcie: Lockheed Martin

W teście wykorzystano specjalnie przebudowany śmigłowiec UH-60A używany wcześniej przez US Army (nr rej. 79-23298, nr ser. 70115). Nadano mu oficjalne oznaczenie S-70 i tymczasową rejestrację N600PV. Lotem kierował program DARPA ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System).

Piloci znajdowali się na pokładzie śmigłowca jedynie na kilka minut przed startem. Zanim opuścili kabinę, jeden z nich przełączył awionikę na tryb autonomiczny. Załoga powróciła na pokład dopiero po samodzielnym wylądowaniu maszyny niedaleko miejsca startu. Po wyłączeniu trybu autonomicznego pilot pokołował pod hangar.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.