Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza umowa M-346

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 listopada 2009

Włoskie ministerstwo obrony podpisało umowę z Alenia Aermacchi w sprawie zakupu 6 samolotów szkolno-bojowych M-346, o wartości 220 mln Euro. To pierwsza, sfinalizowana transakcja, dotycząca tego samolotu.

Włosi staną się pierwszym użytkownikiem M-346. Oczekuje się, że już wkrótce drugim będą ZEA. Arabowie mogą podpisać przesądzony już kontrakt - dotyczący łącznie 48 samolotów - już w czasie Dubai Air Show, targów lotniczych, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu, 15 listopada / Zdjęcie: Alenia Aermacchi

Umowę podpisano wczoraj. Stanowi ona zakończenie procesu negocjacji, który rozpoczął się w maju 2007, po ogłoszeniu przez rząd w Rzymie decyzji o zakupie M-346. W czerwcu bieżącego roku, w czasie targów w Le Bourget, przedstawiciele włoskich wojsk lotniczych poinformowali o decyzji pozyskania 6 samolotów, z opcją na 9 następnych, oraz z całym systemem szkoleniowym i zaopatrzeniowym.

Do sfinalizowania kontraktu potrzeba jednak było m.in. uruchomienia środków finansowych, znajdujących się w gestii ministerstwa gospodarki. Stąd opóźnienie podpisania kontraktu.

Zakłada on przeznaczenie na zakup 220 mln Euro. W kwocie tej mieszczą się środki na 6 samolotów, z których 2 pierwsze zostaną dostarczone w 2010, po zakończeniu procesu certyfikacyjnego, a pozostałe w 2011. Będą to samoloty szkolne - proces integracji uzbrojenia nie jest jeszcze zaawansowany.

Producent stworzy kompleksowy system szkolenia, wraz z symulatorami, w wojskowej szkole lotniczej w Lecce. Tam powstanie również system logistyczny, wraz z hangarem i punktem serwisowym.

Kontrakt jest częścią większego projektu, który zakłada zakup łącznie 15 samolotów, z pełnym systemem wsparcia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.