Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irak zainteresowany francuskim uzbrojeniem

Strategia i polityka, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 13 lutego 2022

Według doniesień mediów iracki resort obrony zamierza zakupić kilka francuskich systemów uzbrojenia. Zainteresowanie Irakijczyków wzbudziły samoloty wielozadaniowe Rafale, 155-mm armatohaubice Caesar i bezzałogowce.

Francuskie samoloty wielozadaniowe Rafale mogłyby uzupełnić w linii Irackie F-16IQ. Samoloty obu państw współpracowały już w ramach Operacji Chammal w czasie walk z islamistami / Zdjęcie: Armée de l'Air et de l'Espace

Irak rozważa zakup 14 samolotów Rafale za 240 mln USD (1,08 mld zł). Płatność miałaby zostać opłacona dostawami ropy. Informacje na ten temat pojawiały się już w ostatnich latach. Potwierdziły je w ub. r. wypowiedzi ministra obrony Iraku Juma Enada Saadouna. Samoloty miałyby uzupełnić w linii 34 F-16IQ. Irakijczycy borykają się z problemem utrzymania zdatności do lotu tych samolotów po odejściu amerykańskiego personelu technicznego. Braki występują też w uzbrojeniu irackiej wersji F-16.

Pod uwagę brane jest też nabycie 20 francuskich bsl. Nie podano jednak informacji, o jaki model bsl chodzi. W najbliższym czasie do Francji zawita iracka delegacja, której głównym celem będzie inspekcja bezzałogowców. Według dostępnych informacji Irak prowadzi kilka postępowań związanych z bsl, w tym dotyczących uzbrojonych bsl o długotrwałości lotu 30 h.

Obiektem zainteresowania Iraku są też kołowe armatohaubice samobieżne Caesar. Nie podano jednak żadnych szczegółowych informacji na temat potencjalnej transakcji (Francuzi trenują z Irakijczykami, 2021-08-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.