Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irański BMP-1 z nową wieżą

Przemysł zbrojeniowy, 14 lutego 2022

Według informacji opublikowanych przez irańską agencję informacyjną Tasnim 12 lutego 2022 Organizacja Badań i Samowystarczalności Dżahad Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zaprojektowała i wyprodukowała nowy zsmu, a następnie przeprowadziła jego udaną integrację z gąsienicowym bwp BMP-1.

Nowy zsmu uzbrojony jest w sowiecką 30-mm armatę automatyczną 2A42, 7,62-mm km i 12,7-mm km NSWT i 30-mm granatnik automatyczny / Zdjęcie: Iranian Press Agency

Podjęte prace polegały na usunięciu oryginalnej, jednoosobowej wieży uzbrojonej w 73-mm armatę gładkolufową 2A28 Grom i zainstalowaniu w to miejsce nowego typu uzbrojenia. Do tej pory moduł bojowy obsługiwany był ręcznie przez strzelca i zasilany przez karuzelowy automat ładowania lub ręcznie.

Nowy zsmu jest w pełni stabilizowany w dwóch płaszczyznach. Uzbrojony jest w rosyjską 30-mm armatę automatyczną 2A42, 7,62-mm km i 12,7-mm km NSWT, zamontowane po lewej stronie uzbrojenia podstawowego i 30-mm granatnik automatyczny znajdujący się po prawej stronie wieży. Dzięki temu można prowadzić ogień z wnętrza pojazdu, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa załogi.

Według dostępnych informacji wieża jest wyposażona w nowy system kierowania ogniem, który ma poprawić celność uzbrojenia i zmodernizowane przyrządy obserwacyjne pozwalające strzelcowi na kierowanie uzbrojeniem ze stanowiska we wnętrzu kadłuba. Irańskie źródła zapewniają, że nowo opracowany moduł uzbrojenia można zintegrować z kołowymi lub gąsienicowymi pojazdami opancerzonymi pozostającymi w wyposażeniu irańskich sił zbrojnych.

Teheran od czasu do czasu prezentuje opinii publicznej lokalne przeróbki wozów rosyjskiej proweniencji. Niespełna 2 lata temu pokazał nową odmianę transportera opancerzonego BTR-50, oznaczoną BTR-50PK Makran, i kto BTR-60PB. Ten ostatni uzbrojony został w 23-mm armatę automatyczną i wyrzutnię ppk.

5 lat temu irańskie wojska lądowe pochwaliły się inną modyfikacją BTR-60PB, z którego usunięto oryginalny moduł uzbrojenia i zastąpiono go wieżą z BMP-1 uzbrojoną w armatę 2A28 Grom (Zmodernizowane irańskie pojazdy pancerne, 2020-06-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.