Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irackie Hellfire

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 listopada 2009

Przedstawiciele amerykańskich wojsk lotniczych poinformowali przedwczoraj, że 4 listopada na poligonie w pobliżu bazy lotniczej Al Asad, przeprowadzono pierwsze, próbne odpalenie ppk Hellfire z pokładu irackiego, uzbrojonego modelu Cessny AC-208 Caravan.

Trzech irackich żołnierzy, którzy jako pierwsi otrzymali uprawnienia do zawieszania uzbrojenia, w czasie ćwiczenia z makietą pocisku Hellfire

Pierwsze 2 z zamówionych 5 samolotów Cessna AC-208 Caravan (lub Combat Caravan) dotarły do Iraku w 2008. Pozostałe, w bieżącym roku (kontrakt o wartości ponad 23 mln USD zakładał również opcję na 2 kolejne maszyny).

AC-208B to zmodernizowana wersja cywilnego modelu C-208B, przystosowana do zadań przeciwpartyzanckich. W tym celu, obok zainstalowania systemów łączności wojskowej, samoloty wyposażono w głowice rozpoznawcze L-3 Wescam MX-15D, wraz z laserowym wskaźnikiem celu i laserowym dalmierzem. Służą one do naprowadzania ppk Hellfire. Samoloty otrzymały, już w Iraku, dwa węzły podwieszeń dla pary tych pocisków. Są to więc pierwsze, uzbrojone samoloty irackich wojsk lotniczych.

AC-208B w barwach irackich wojsk lotniczych, jeszcze przed zamontowaniem podwieszeń dla ppk Hellfire / Zdjęcia: USAF

Przedstawiciele USAF poinformowali przedwczoraj, że 4 listopada na poligonie przy największej, amerykańskiej bazie lotniczej Al Asad w centrum kraju, przeprowadzono pierwsze, próbne odpalenie pocisku Hellfire przez iracką załogę. Nieco wcześniej, we wrześniu uprawnienia do podwieszania uzbrojenia otrzymało pierwszych 3 techników irackich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.