Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi wyślą na Łotwę miotacz min

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 21 lutego 2022

Pozemní síly (wojska lądowe Czech) w przyszłorocznej rotacji sił wysuniętej obecności eFP NATO na Łotwie wyślą pododdział inżynieryjny wyposażony w miotacz min MV-8. Zostanie przydzielony do rozmieszczonej tam batalionowej grupy bojowej.

Miotacze min MV-8 są jedynym środkiem minowania narzutowego używanym przez Pozemní síly / Zdjęcie: MO Czech

Miotacz min zostanie wydzielony z 15. ženijní pluk (15. pułku inżynieryjnego). Obecnie w uzbrojeniu pułku znajduje się 8 MV-8 w garnizonie w Bechyně i 8 w garnizonie w Ołomuńcu. Dodatkowy miotacz służy zaś do celów szkoleniowych.

MV-8 jest jedynym używanym przez czeskie wojska lądowe systemem przeznaczonym do minowania narzutowego. Obsługę zestawu stanowi dwóch żołnierzy – dowódca i celowniczy. Miotacz może być używany w formie przenośnej lub przewożonej na ciężarówce Tatra 810. Składa się on z trzylufowej wyrzutni, która jest ładowana kasetami z 4 minami przeciwpancernymi. Kasety są wyrzucane z wyrzutni za pomocą napędu rakietowego, zaś miny są stopniowo uwalniane na zadanej odległości – w przedziale od 500 m do 3 km.

Jest 5 typów amunicji stosowanych wraz z MV-8. Najczęściej używane naboje szkolne o masie 33,1 kg zbliżonej do amunicji bojowej. Miny są wyposażone w zapalnik magnetyczny i samolikwidator uruchamiany w zaprogramowanym czasie (3-48 h).

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.