Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja zaatakowała Ukrainę

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 24 lutego 2022

Dziś, 24 lutego 2022 rano Rosja zaatakowała Ukrainę. Atak rozpoczął się od ostrzelania pociskami samosterującymi kluczowych obiektów wojskowych, w tym lotnisk, magazynów amunicji i ośrodków dowodzenia. W pierwszym ataku wzięło też udział lotnictwo.

Atak rosyjskich śmigłowców Mi-8 na lotnisko Hostomel po Kijowem. Według dostępnych danych Rosjanie przejęli kontrolę nad tym lotniskiem, co może umożliwić przylot na nie samolotów transportowych / Zdjęcie: Twitter

Akcję zapowiedział prezydent FR Władimir Putin. W rannym wystąpieniu telewizyjnym ogłosił przeprowadzenie specjalnej operacji wojskowej. – Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – zapowiedział. Analiza metadanych nagrania umieszczonego na stronie internetowej Kremla wskazuje na to, że zostało ono zrealizowane już 21 lutego 2022.

Rosyjski atak rozpoczął się o 5:00 (4:00 czasu polskiego). Formalnie był odpowiedzią na prośbę władz separatystycznych republik ludowych w Donbasie. Putin zapowiedział, że celem Rosji nie jest okupacja Ukrainy.

Jednocześnie z atakiem rakietowym i bombowym trwa cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrainy. Atakowane są wszystkie zasoby informacyjne, w tym serwery ukraińskiego resortu obrony.

Władze Ukrainy poinformowały, że zerwały stosunki dyplomatyczne z FR. Podano, że w pierwszych rosyjskich atakach zginęło ponad 40 żołnierzy i do 10 cywilów.

- Damy broń każdemu, kto chce bronić kraju. Bądźcie gotowi wspierać Ukrainę na placach naszych miast – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.