Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

76 AAVP-7A1 dla Grecji

Transakcje, Wojska lądowe, 25 lutego 2022

Grecja pozyska 76 amfibijnych gąsienicowych transporterów opancerzonych AAVP-7A1 ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, aby wzmocnić potencjał desantowy brygady i batalionów piechoty morskiej. 21 lutego 2022 zamówienie zatwierdziła Rada Połączonych Szefów Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Grecji. Po wielomiesięcznych analizowaniu przesłanek za i przeciw plan pozyskania amerykańskich pojazdów aprobowała 21 grudnia 2021 Naczelna Rada Wojskowa.

Waszyngton zamierza wycofać wszystkie amfibie AAV7 do 2030. Mimo modernizacji wymagają już zastąpienia nowszą konstrukcją, a w grudniu 2021 wstrzymano ich użycie w środowiskach wodnych. Program pozyskania następcy – Amphibious Combat Vehicle (ACV) – podzielono na 3 etapy / Zdjęcie: US Marine Corps

W skład zamówienia wchodzić będą dwie wersje specjalistycznie AAV-7. Pierwszą z nich będzie 14 pojazdów dowodzenia AAVC-7A1 ze zdemontowaną wieżą z uzbrojeniem, w której miejsce pojawił się pojedynczy km M249 montowany na zewnętrznym zaczepie. W przedziale desantowym znajduje się 9 stanowisk sztabowych i dodatkowy osprzęt do komunikacji.

Drugą wersją specjalistyczną będą 4 wozy techniczne AAVR-7A1 ze sprężarką powietrza, ładowarką akumulatorów, generatorem prądu, spawarką i zestawem narzędzi. W pojeździe znajduje się też wyciągarka o uciągu 22 t z liną o długości 80 m. Na stropie zainstalowano chowany do wnętrza kadłuba żuraw o udźwigu 2700 kg. Do obsługi pojazdu potrzebne jest 5 osób.

Amfibie AAV-7A1 trafią do wyposażenia 32 Taxiarhia Pezonavton Moravas (32 TAX PN,32. brygady piechoty morskiej). Korpus greckiej piechoty morskiej organizacyjnie należy do Ellinikós Stratós (wojsk lądowych), ale sprzęt dostarcza Polemiko Naftiko (marynarka wojenna). Ateny skorzystały z opcji zawierającej większą liczbę pojazdów, która pozwoli na wyposażenie3 batalionów. Druga możliwość zakładała zakup ograniczony do 52 wozów dla 2 batalionów.
Każda jednostka będzie wyposażona w 24 pojazdy, z czego 21 stanowić będą transportery opancerzone AAVP-7A1, 2 pojazdy dowodzenia AAVC-7A1 i jeden wóz techniczny AAVR-7A1. Pozostałe 3 AAVC-7A1 przeznaczone są dla Dowództwa Taktycznego, a 1 AAVR-7A1 – dla batalionu wsparcia Brygady. Dostawy powinny rozpocząć się po roku od daty udzielenia zamówienia.

Do tego czasu przygotowywana będzie odpowiednia infrastruktura, która pozwoli na przeprowadzenie szkoleń i późniejsze utrzymanie pojazdów w służbie. AAV-7A1, które trafią do Grecji, będą pochodzić z puli obecnie wykorzystywanych przez Korpus Piechoty Morskiej USA (USMC) ze wszystkimi najnowszymi ulepszeniami. Przed dostawą pojazdy zostaną poddane szeroko zakrojonemu programowi napraw i konserwacji, za który odpowiadać będzie USMC. Szacuje się, że koszt programu wyniesie około 150 mln EUR (Pancerne wzmocnienie Grecji, 2020-06-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.