Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Roskosmos wstrzymuje loty z Kourou

Astronautyka, Strategia i polityka, 27 lutego 2022

Z powodu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską przez Unię Europejską po ataku na Ukrainę, agencja Roskosmos wstrzymała loty rakiet nośnych Sojuz z ośrodka Kourou w Gujanie Francuskiej. Rozpoczyna ewakuację z niego swych pracowników. Standardowa załoga Roskosmosu w Kourou liczy 87 pracowników.

Ośrodek kosmiczny Kourou w Gujanie Francuskiej / Zdjęcie: Roskosmos

Roskosmos od lat współpracuje z Arianespace w wystrzeliwaniu satelitów na orbity wokółziemskie nie tylko z Kourou. Loty Sojuzów na rzecz europejskiego przedsiębiorstwa odbywały się dotąd także z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W kwietniu rosyjskie rakiety nośne miały wynieść na orbity dwie satelity systemu pozycjonowania Galileo. Także te misje zostaną zapewne odwołane.

Szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin poinformował także o wykluczeniu USA z misji na Wenus. – Dalsze uczestnictwo Amerykanów w misji Venera-D uznaliśmy za niewłaściwe w świetle sankcji nałożonych na Rosję przez USA – stwierdził Rogozin. Obecne wydarzenia mogą wpłynąć też na przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, prowadząc do szybkiego zakończenia jej działalności.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.