Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mikrofalowy Mjölnir

Nowe technologie, Przemysł zbrojeniowy, 28 lutego 2022

US Air Force Research Laboratory (AFRL) wskazało przedsiębiorstwo Leidos jako dostawcę Mjölnira – systemu broni mikrofalowej do zwalczania bezzałogowców (HMP, high power microwave). Prototyp systemu o wartości 26 mln USD zostanie dostarczony w 2023.

System broni mikrofalowej Mjölnir będzie bazował na doświadczeniach z prac nad demonstratorem technologii THOR / Ilustracja: AFRL

Wybór dostawcy systemu oparto na pozytywnych doświadczeniach współpracy z Leidos, który wcześnie opracował demonstrator technologii broni mikrofalowej THOR (Tactical High-Power Operational Responder). Jego nazwa nawiązywała do jednego z najważniejszych bogów mitologii nordyckiej. Mjölnir bazuje na doświadczeniach z prac nad tym systemem, zaś jego nazwa jest nawiązaniem do młota nordyckiego boga Thora.

Mjölnir, podobnie jak THOR, będzie działać na zasadzie generowania silnych impulsów fal radiowych neutralizujących systemy elektroniczne małych bsl. Jednocześnie ma mieć większy zasięg działania i być zintegrowany z elementami wykrywania i śledzenia bezzałogowców, jak również charakteryzować się wyższą niezawodnością oraz łatwością produkcji. Mjölnir posłuży do ochrony amerykańskich baz wojskowych i ma być szczególnie użyteczny w zwalczaniu rojów bsl stanowiących coraz większe wyzwanie (Polowe próby laserów i broni mikrofalowej, 2020-04-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.